4×4 η Αμπελιά που μπήκε στην τριάδα

Την τέταρτη νίκη στη σειρά πέτυχε ο Ολυμπιακός Αμπελιάς κερδίζοντας τον Μαυροβούνι με 2 – 0, προσπερνώντας το παράλληλα στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Αυτήν η ήττα, ήταν η πρώτη για την ομάδα του Λάζαρου Αγγλόπουλου στη χρονιά.

Μετά από το κακό ξεκίνημα, η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου «τρέχοντας» ένα σερί τεσσάρων νικών έφτασε τους 13 πόντους και την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας πίσω στους 11 την ομάδα του Μαυροβουνίου που μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων την περασμένη αγωνιστική, πραγματοποίησε και τη πρώτη του ήττα στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 6′, όταν ο Τριαντάφυλλος Σερίφης από θέση τετ – α – τετ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Καραποστόλη, με το Δημήτρη Καλπία στο 25′ να σημαδεύει σωστά για το 1 – 0. Συγκεκριμένα ήταν το 25ο λεπτό όταν ο Μιστάκου με σέντρα βρήκε τον προωθημένο Δημήτρη Καλπία, που με κεφαλιά κέρδισε τους πάντες στον αέρα, συνάμα και τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, Καραποστόλη, σημειώνοντας το 1 – 0 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην επανάληψη και στο 70′ «σφράγισαν» τη νίκη τους, με τον Μιστάκου να «διπλασιάζει» τα τέρματα της ομάδας του Αχιλλέα Τσιβόπουλου, δεχόμενος εξαιρετική μεταβίβαση του Στέφανου Σουλτούκη.

Στο 78′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μπουν και πάλι στην αναμέτρηση, όμως το σουτ του Δημήτρη Πεζή απέκρουσε  σε πρώτο χρόνο ο Δημήτρης Μαγαζιώτης, κι έπειτα η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού Αμπελιάς, με το 2 – 0 να παραμένει έως το φινάλε.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης, Λαζαρίδης, Ζαφειρούλης, Δεμέστιχας, Καλπίας, Δήμου, Κουρμπάτι, Σερίφης (75′ Δομανόλδος), Μιστάκου, Γεωργούλας, Σουλτούκης (80′ Παλαμίδας).

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Καραποστόλης, Μπάγκας Δ. (60′ Μπάγκας Αρσ.), Σάπιος, Σιδέρης, Μαντζαφούλης, Μπατζέλας, Τριάντης (88′ Ξεζόνατος), Ακριβόπουλος (90′ Σωμοίρας), Φαρμάκης (46′ Πεζής), Παλάσκας.

Μπουμαρσόπουλος, Δεληγιάννη Αλ., Δεδικούσης.