4×4 και συνεχίζει η «Πέλα»

Το 4×4 πέτυχε η Πελασγιώτιδα που κέρδισε στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής του 5ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και την Ομόνοια Πυροβολικών Λάρισας με το εντυπωσιακό 6 – 0, συνεχίζοντας ακάθεκτη να οδηγεί την κούρσα του 5ου Ομίλου.

Πρωταγωνιστές της νίκης του συγκροτήματος του Κώστα Μπακατσή οι Γελαλής (πέτυχε χατ – τρικ) και Ποτός (πέτυχε δύο τέρματα). Στους διακριθέντες και ο Ζυγογιάννης με δύο ασσίστ, αμφότερες στον Ποτό.

Η «Πέλα» άνοιξε τον χορό των τερμάτων νωρίς στο παιχνίδι και κόντρα στον ρυθμό του αγώνα. Σκόρερ στο 8ο λεπτό ήταν ο Γελαλής που μετά από δική του ατομική ενέργεια κέρδισε τον Στεφούδη για το 1 – 0. Νωρίτερα βέβαια οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές να πάρουν εκείνοι «κεφάλι» στο σκορ με τους Μακρυνίκα και Τσούγκαρη.

Στο 16ο λεπτό οι «πετεινοί» έκαναν δύο τα τέρματά τους. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Δαμασιώτη, ο Γελαλής και πάλι με κεφαλιά πέτυχε τόσο το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση όσο και της ομάδας του.

Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 19′ και ενώ ο Ντριβαλάς της Ομόνοιας έβγαινε σε θέση βολής απέναντι από τον Τζήμα, ο ρέφερι της αναμέτρησης σταμάτησε τη ροή της αναμέτρησης για να αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον κίπερ της Ομόνοιας, Στεφούδη, για συνεχόμενη και έντονη διαμαρτυρία για τις αποφάσεις του δεύτερου επόπτη, Λιόλιου, έως εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι. Έτσι ο Στεφούδης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο αφήνοντας την ομάδα του Λεωνίδα Λαζαρίδη με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Γιώργος Τσιάρας «θυσιάστηκε» για να καθίσει κάτω από τα γκολπόστ ο Θοδωρής Τσιάρας. Σε μια φάση όπου αποβλήθηκε και ο προπονητής των φιλοξενούμενων για έντονες διαμαρτυρίες.

Στην επανάληψη η Πελασγιώτιδα «κλείδωσε» την υπόθεση νίκης. Στο 65′ ο Γελαλής σημείωσε χατ – τρικ. Ύστερα από ασταθή απόκρουση του Θοδωρή Τσιάρα σε σουτ του Ποτού, η μπάλα στρώθηκε στον Γελαλή που πέτυχε το τρίτο του προσωπικό τέρμα στη συνάντηση.

Δύο λεπτά αργότερα (67′) και μετά από σέντρα του Ζυγογιάννη στο δεύτερο δοκάρι, ο Ποτός πέτυχε το 4 – 0, ενώ στο 70′ διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «πετεινών» έδωσε με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση, ο νεαρός Ποτός και πάλι από σέντρα του Ζυγογιάννη.

Το τελικό 6 – 0, διαμορφώθηκε στο 77′ με «δράστη» τον Θανάση Μούτο που με κεφαλιά έπειτα απο κόρνερ – «κομπίνα» και σέντρα του Ορέστη Ζιούστη, έγραψε το τελικό 6 – 0.

Α.Ο. Πελασγιώτις (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Γκαραβέλας (53′ Γκόγκος Β.), Γούργος, Πατσώνης, Μούτος, Λαζαρίδης, Ζιούστης, Τσιγγάνης (60′ Ζυγογιάννης), Ποτός, Δαμασιώτης (78′ Βασίλεβ), Γελαλής (75′ Ντογκάνης).

Ομόνοια Λάρισας (Λάζαρος Λαζαρίδης): Στεφούδης, Νταϊάκης, Μακρής (46′ λ.τ. Οικονόμου), Τζήμας (65′ λ.τ. Σταυροθεόδωρος), Τσιάρας Γ. (19′ Τσιάρας Θ.), Τσούγκαρης, Μπατζάς, Ντριβαλάς, Μακρυνίκας, Αθανασιάδης, Τριανταφύλλου (70′ Γκάμπριελ).