6ος ο Φιλοκτήτης, πρώτος ο… Καπετάνιος!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά χωρίς το καλύτερο δυνατό αντίκτυπο, «έκλεισε» τη χρονιά η ομάδα του Φιλοκτήτη Μελιβοίας, κερδίζοντας με το ευρύ 4 – 2 την Αναγέννηση Πουρναρίου, μια όμως νίκη που δεν άλλαξε κάτι στον βαθμολογικό πίνακα για την ομάδα του Νίκου Ανδρέου.

Έτσι, η ομάδα της Μελιβοίας τερμάτισε στην 6η θέση με 59 βαθμούς, δύο κάτω από την τρίτη θέση και την άνοδο στην Α΄ΕΠΣ Λάρισας, ενώ στον αντίποδα η ομάδα της Αναγέννησης Πουρναρίου υποβιβάστηκε στη Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, «κλείνοντας» τη χρονιά στην 14η θέση με 37 πόντους.

Παράλληλα με τη νίκη αυτή, το πρώτο «βιολί» της ομάδας, ο Άρης Καπετάνιος, με το σημερινό του χατ – τρικ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας με 23 τέρματα.

Το σκορ άνοιξε ο Άρης Καπετάνιος μόλις στο 10ο λεπτό με σουτ από πλεονεκτική θέση, για να δώσει συνέχεια στο σκοράρισμα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέντε λεπτά αργότερα με ψύχραιμο πλασέ αφού πέρασε και τον Γιάννη Κρητικό. Στο 22′ οι γηπεδούχου αντιδράσαν με σουτ μέσα από την περιοχή του Δημήτρη Καφαντάρη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ισοφαρίσαν και το παιχνίδι με τον Γρηγόρη Τσιαμούρα.

Πριν όμως από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 40′, οι φιλοξενούμενοι μετά από σέντρα του Ραφαήλ Δίχρη και κεφαλιά του Ντόμπρα, πήραν εκ νέου το προβάδισμα του σκορ, για να διαμορφώσει στο 71′ ο Άρης Καπετάνιος με πλασέ στη κίνηση το τελικό 2 – 4, πετυχαίνοντας παράλληλα και χατ – τρικ. Ένα χατ – τρικ που του έδωσε και την πρωτιά στον πίνακα των σκόρερ της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά το τέλος του σημερινού αγώνα λύθηκε η συνεργασία ανάμεσα στον Στέλιο Κορομηλά και την Αναγέννηση Πουρναρίου, με τον έμπειρο προπονητή να ευχαριστεί τους ποδοσφαιριστές για την άψογη συνεργασία και να εύχεται τη νέα σεζόν ο σύλλογος να πετύχει τους στόχους που θα θέσει από την αρχή της ποδοσφαιρικής χρονιάς.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Παπαρσένης, Ζαϊρές, Ζιούστης, Κρητικός Θ. Β. (46′ λ.τ. Κώτσιας), Κρητικός Μ., Νεμπεγλέρας, Κουρμπάτι, Καφαντάρης, Νικούλης, Τσιαμούρας, Μήλιος.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Κατσιάνος, Ρέντζας, Πλατσάς, Μαλαχτάρης, Πασιάς Π., Πασιάς Δ., Γκουντάρας Ν. (60′ Κουβαράς), Καπετάνιος, Δίχρης (75′ Καραμάνης), Ντόμπρα.