Επέστρεψε και πάλι στη κορυφή ο Πύρρος!

Μόλις μια αγωνιστική έμεινε μακριά από την 1η θέση του 2ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας ο Πύρρος Βορειοηπειρωτών, μιας και κέρδισε τον Αστέρα Μελισσοχωρίου με 2 – 0 και εκμεταλλευόμενος τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 18ης Αγωνιστικής «σκαρφάλωσε» και πάλι στη πρώτη θέση.

Όχι όμως και μόνος. Μιας και έχει και συγκάτοικους, τους Παναγροτικό Νίκαιας και Α.Ε. Βουναίνων στηους 37 βαθμούς.

Στον αντίποδα η ομάδα του Αστέρα Μελισσοχωρίου θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι από την αναμέτρηση φεύγοντας με άδεια χέρια και μένοντας στους 31 πόντους και στην 6η θέση.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και φρόντισαν να κρατήσουν έως και το φινάλε της αναμέτρησης, στο 24ο λεπτό.

Μετά από άστοχη έξοδο του Τζήμα και «αναμπουμπούλα» στα καρέ του Αστέρα, η μπάλα στρώθηκε στον προωθημένο μπακ του Πύρρου, Σουλάι, ο οποίος σε κενή εστία από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα στο πρώτο μέρος, όταν στο 35ο λεπτό ο Τζήμας απέκρουσε το σουτ του Γιώργη και ο Νικούλης στην εξέλιξη της φάσης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες έψαξαν το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι για να «κλειδώσουν» το παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι για την ισοφάριση.

Τελικά εκείνοι που βρήκαν το γκολ ήταν και πάλι οι γηπεδούχοι στο 88ο λεπτό με τον Δημήτρη Ακρίβο να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από προσπάθεια του Γιώργη και με ένα ξερό «μύτο» κέρδισε τον Τζήμα για το 2 – 0.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών Λάρισας (Δημήτρης Βλάχος): Ξύτσας, Αλιάι, Σουλάι, Λέτσιος, Κάτσης, Ακρίβος, Γαλάνης (62′ λ.τ. Τζόγκας), Λένας (90′ Γκρίφσα), Νικούλης, Γιώργης, Σάρα (78′ λ.τ. Ζέρβας).

Αστέρας Μελισσοχωρίου (Μάκης Αλεξούδης): Τζήμας, Μαγιάκος (71′ Παπαϊωάννου), Αγγελακόπουλος, Γουργιώτης, Κολοβός, Σουλιώτης, Καφαντάρης (7′ λ.τ. Δανιλούλης), Χαρούλης, Καραμάνος (90’+1′ Ζαρκαδής), Λάγκας, Γκουντάρας (71′ Ζαφειρίου).