9 ματς αήττητη και συνεχίζει…

«Φρένο» δεν έχει η ανοδική πορεία της Προοδευτικής Ανάβρας που πέρασε και από την πάντα υπολογίσιμη έδρα του Θερμαϊκού Στομίου με το ευρύ 3 – 0. Εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης ο Αντώνης Γκαραλιάκος που κινούσε όλα τα «νήματα» στον αγωνιστικό χώρο, ξεχωρίζοντας σαν την… μύγα μεσ΄ το γάλα.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σταθερά στο -3 από την κορυφή παραμένει με αυτήν της την νίκη η Προοδευτική Ανάβρας που καραδοκεί με τους 20 βαθμούς, τους Μελισσοχώρι, Μαρμαρίνη και Σ.Σ. Ραψάνης, να κάνουν το στραβοπάτημα και να προσπεράσει στον βαθμολογικό πίνακα του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Αξίζει να σημειωθεί κιόλας πως η Προοδευτική Ανάβρας αγνοεί την ήττα εδώ και εννέα αγωνιστικές. Στον αντίποδα ο Θερμαϊκός Στομίου που φέτος έχει… «θέματα» στην έδρα του, παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με 12 βαθμούς και καλείται να βρει άμεσα λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα σε ένα καίριο σημείο του αγώνα. Λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 44′ έγινε πάσα στη πλάτη της άμυνας, η σημαία του βοηθού έμεινε κατεβασμένη, ο Μπασιάνας έκανε το σουτ, ο γκολκίπερ Οικονόμου απέκρουσε και στην επαναφορά προ κενής εστίας ο Αντώνης Γκαραλιάκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ανοίγοντας» το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ο Θερμαϊκός μπήκε στα πρώτα λεπτά με όρεξη και με χαμηλά την μπάλα για να γυρίσει το παιχνίδι. Μάλιστα στο 47′ σε μία φάση βγαλμένη από… «Playstation», οι Χατζηλιόντας, Λιάκος και Βλούχος «έκρυψαν» τη μπάλα, με τον τελευταίο να πατάει περιοχή από τα δεξιά, να πλασάρει, βρίσκοντας όμως τον Βλιώρα σε ετοιμότητα που αποκρούοντας έστειλε εν συνεχεία την μπάλα να χτυπήσει και στο δοκάρι του.

Μέχρι εκεί όμως ήταν η αντίσταση του Θερμαϊκού. Και αυτό διότι στο 54′ η Ανάβρα έκανε δύο τα τέρματά της. Στο 54′ ο Γκαραλιάκος από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε ένα σουτ, η μπάλα «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Οικονόμου και στην επαναφορά ο Μαλλιάρας με ένα γυριστό «βον-πλανέ» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στομίου, διπλασιάζοντας με αυτόν τον τρόπο τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό 0 – 3 διαμορφώθηκε στο 78′ με σκόρερ τον Παρλάντζα που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Θερμαϊκού και εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Αντώνη Γκαραλιάκου.

Θερμαϊκός Στομίου (Γιώργος Σκρέτας): Οικονόμου Χρ., Μυλωνάς, Τοπάλης, Ταπατάς (46′ Καστρινός), Οικονόμου Ρ., Σελήνης, Τσιάρας, Λιάκος, Χατζηλιόντας, Βλούχος, Αλβανός.

Προοδευτική Ανάβρας (Κώστας Κουτσούκης): Βλιώρας, Μπαρούτσας, Τσίρκας, Μαλαχτάρης, Κατσιούλης (75′ Νικολάου), Γιαννουλέας, Γκιόσι (65′ Παρλάντζας), Μπασιάνας (85′ Ντάνιελ), Γκαραλιάκος, Κορδαλής, Μαλλιάρας.