«Ανάσα» για την Ομόνοια

Η προτελευταία της βαθμολογίας Ομόνοια, επικράτησε εκτός έδρας της τελευταίας Δόξας Αρμενίου με 3 – 1 και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή και κατάφεραν να πάρουν από το πρώτο ημίχρονο το προβάδισμα. Ήταν το 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Γκούτρας με σουτ έξω από τη περιοχή νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα η Ομόνοια απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας. Στο 61′ ο Μαλαμούδης ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βούκουτος και δεν αστόχησε για το 0 – 2.

Όμως οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους αντέδρασαν γρήγορα και δύο λεπτά αργότερα με πέναλτι που κέρδισε ο Καψούρης, ο Μπόλκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1 – 2 και δίνοντας παράλληλα ένα νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ωστόσο η Ομόνοια «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη της στο 72′. Ο Μπράτσος με σουτ από πλάγια θέση σκόραρε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3. Τέλος στο 75′ για το Αρμένιο, σουτ του Βασίλη Καψούρη και η μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας της Ομόνοιας. Έτσι το 1 – 3 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Να σημειωθεί πως τραυματίες αποχώρησαν από το παιχνίδι οι Καραδημήτρης και Σεσκλιώτης για το Αρμένιο.

Οι άνθρωποι του Ομόνοιας αφιερώνουν τη σημερινή νίκη στον Μάριο Μούτσα, όπου πριν από λίγες ημέρες η σύζυγος του έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο παιδάκι, ενώ εύχονται περαστικά και στους δύο ποδοσφαιριστές του Αρμενίου που αποχώρησαν ως τραυματίες από το σημερινό παιχνίδι.

Δόξα Αρμενίου (Γιώργος Χατζής): Καραδημήτρης, Ψάρρας, Γκόντα, Γιαννούχος (65′ Παπανικολάου), Σεσκλιώτης (70′ λ.τ. Χιούσα), Μπόλκας, Καψούρης, Νανούλης (75′ Φρατζέσκο), Καμπανάς, Αντωνόπουλος, Κωστόπουλος.

Ομόνοια (Λάζαρος Λαζαρίδης): Κουτσογιαννούλης, Μακρής, Τανός, Δάλλας, Μούτσα, Πατέτσιος, Τριανταφύλλου, Μαλαμούδης (60′ Γκουνάρας), Γκούτρας (46′ Δανιλούλης), Βούκουτος, Μπράτσος (75′ Μωϋσιάδης).