(Χ)άσαν βαθμούς και… έδαφος

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανόδου στο Ελευθεραί εκεί όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Κίσσαβο Συκουρίου με φόντο ένα εισιτήριο για την άνοδο στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Μετά από 90 λεπτά αγώνα και… κάτι, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε δίχως τέρμα και ως εκ τούτου και χωρίς νικητή.

Έτσι ο Κίσσαβος έχασε και πάλι την επαφή του με την κορυφή, μιας και ο Ηρακλής Λάρισας κέρδισε στον Αμπελώνα και άνοιξε την «ψαλίδα» στους 8 βαθμούς. Από την άλλη το Ελευθεραί με την ισοπαλία και τον έναν βαθμό παρέμεινε στην τέταρτη θέση της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και συνεχίζει να ελπίζει.

Παρά το 0 – 0 οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες του για να σκοράρουν. Στο 20′ η σέντρα του Δημήτρη Κουκουτσέλου και η καρφωτή κεφαλιά του Ηλία Μαυρομάτη έστειλαν την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αναστασίου στην μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τα «λιοντάρια» κέρδισαν πέναλτι. Ο Βαγγέλης Θεοδώρου ανέλαβε την εκτέλεσή του με τον Χρήστο Γκικούδη να του λέει «όχι». Στατιστικά αυτό ήταν το δεύτερο χαμένο πέναλτι του Θεοδώρου στη σεζόν (πρώτο με το Κιλελέρ).

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και προσπάθησαν έως το φινάλε να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε και την νίκη. Έτσι στο 62′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Γιώργος Τσιάμης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Γκιγκούδη, ενώ στο 70′ η εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Τσιάμη έδωσε την δυνατότητα στον Χρήστο Μέκρα με κεφαλιά να κερδίσει τον Χρήστο Γκιγκούδη, εκείνος όμως αστόχησε, με το 0 – 0 να παραμένει έως και το τέλος.

Α.Ο. Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Ευστρατίου, Νταμπώσης, Μέκρας Χρ., Ντελόπουλος, Μέκρας Γ., Τσιάμης Β., Τσιάμης Γ. (80′ Σεβαστόπουλος), Παυλόπουλος (75′ Μαυρουδής Αντ.), Θεοδώρου (70′ Βαλατσός), Μαυρουδής Ι.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Κώτσιας, Κάτσας, Καπετάνι, Αγγέλης, Καλούσης, Μαυρομάτης, Σενκάι, Πλιάγκας, Κουκουτσέλος (70′ Σελήνης), Χατζηλιάδης.