Έκανε του κεφαλιού του ο Θοδωρής Τσιάλτας

Μία άκρως επαγγελματική νίκη πέτυχε ο Δαμασιακός με 2 – 0 κόντρα στον ΠΑΟΛ Αβέρωφ, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο με τον Θοδωρή Τσιάλτα και φτάνοντας πλέον την ζώνη του προβιβασμού

Νίκη που τον βάζει στο κόλπο της ανόδου πέτυχε ο Δαμασιακός που με… αθόρυβη δουλειά έφτασε πλέον τους 34 βαθμούς, μόλις δύο λιγότερους από την τρίτη θέση που οδηγεί στην «μεγάλη» κατηγορία. Στον αντίποδα ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ έμεινε στους 20 πόντους και πλέον μιας και μπαίνουμε στη τελική ευθεία του πρωταθλήματος της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μπλέκει για τα καλά στην… ουρά που οδηγεί στην Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Στο 17ο λεπτό ο Θοδωρής Τσιάλτας προειδοποίησε, στέλοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Δημήτρη Μάνου. Στο 23′ όμως δεν χαρίστηκε και σκόραρε. Ο Χρήστος Καρατζιόλης εκτέλεσε φάουλ και ο Θοδωρής Τσιάλτας που πήδηξε πιο ψηλά απ΄ όλους, κάρφωσε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μάνου για το 1 – 0 των γηπεδούχων, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 75′ οι Χρήστος Καρατζιόλης κι Θοδωρής Τσιάλτας συνεργάστηκαν και πάλι για το 2 – 0. Αυτήν την φορά ο Καρατζιόλης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσιάλτας και πάλι με κεφαλιά έκανε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του, δύο, διαμορφώνοντας κατ΄ αυτόν τον τρόπο και το τελικό σκορ.

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Ντόκος, Μόκας, Λέτσιος Κ., Ραπτοτάσιος (78′ Λέτσιος Γ.), Τσιάλτας, Δούκας, Καρατζιόλης (70′ Βίδρας), Λούτσος, Λέτσιος Στ. (80′ Νάκας).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης): Μάνος, Κοτρώτσιος Αθ. (80′ λ.τ. Πατρίκης), Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Σωτήρης, Βασίλιεφ, Θέμελης, Μητσιός, Καραλής, Τζιόλης Κ. (46′ Πουρνάρας), Ελευθερόγλου.