«Καθάρισε» στο δεύτερο ο Λαρισαϊκός

Ο Λαρισαϊκός με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Θερμαϊκό Στομίου, επικράτησε με 2 – 0 και πανηγύρισε τη νίκη.

Με αυτή του τη νίκη ο Λαρισαϊκός διατηρήθηκε στο κυνήγι των πρώτων θέσεων του πρωταθλήματος, καθώς έχει συνολικά 21 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 5η θέση μαζί με τη Μελία και τον Σ. Σ. Ραψάνης. Από την άλλη το Στόμιο βρίσκεται στην 12 θέση με 15 βαθμούς.

Στο 35′ για το Στόμιο εκτέλεσε απευθείας φάουλ ο Ρίζος Οικονόμου οι φιλοξενούμενοι υποστηρίζουν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή, όμως ο διαιτητής κ. Διαμαντής είχε αντίθετη άποψη κι έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι με τη φάση να τελειώνει εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με το «καλημέρα» της «επανάληψης» οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, με κοντινή κεφαλιά ο Περικλής Γκόλαντας μετά από σέντρα του Κώστα Καρανίκα έκανε το 1 – 0.

Ο Λαρισαϊκός κατάφερε να «κλειδώσει» υπέρ του το ματς στο 70ό λεπτό. Όταν ο Αποστόλης Μικερτζής με πλασέ από θέση βολής νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0 για την ομάδα του.

Λαρισαϊκός (Κώστας Παπαρίζος): Τάσης, Τσιμπουκλής, Κουλούρης, Μπλάνας, Βασιλείου (70′ Μικερτζής Δ.), Κωφός, Ανδρώνης, Δαλαμπύρας (60′ Μικερτζής Απ.), Δημόπουλος (65′ Φουσίκας), Καρανίκας, Γκόλαντας.

Θερμαϊκός Στομίου (Γιώργος Σκρέτας): Φωτίου, Μυλωνάς, Καρέτζος, Χλωρός (70′ Αλβανός), Ταπατάς, Θεοδώρου, Λιάκος (50′ Αντωνίου), Χατζηλιόντας, Βλούχος, Σελήνης, Οικονόμου Ρ.