Κρίθηκε από την άσπρη βούλα…

Ο Σμόλικας Φαλάνης κατάφερε να πετύχει μία δύσκολη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 0 – 1 του ΠΟΕ χάρις σε γκολ – πέναλτι του Κώστα Κολοβού.

Μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα της Φαλάνης έφτασε τους 29 βαθμούς μετά από 19 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας και έπιασε στην 6η θέση της βαθμολογίας το Βλαχογιάννι. Από την άλλη ο ΠΟΕ βρίσκεται στην 9η θέση με 26 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα στο 20ό λεπτό του παιχνιδιού ο Σάκης Δάσσιος εκτέλεσε φάουλ και ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το 0 – 0.

Νέα φάση λίγο αργότερα στο ματς και πάλι για τον Σμόλικα Φαλάνης. Στο 32ο λεπτό, ο Ανδρέας Τσιρβούλης βγήκε μπροστά από τον τερματοφύλακα της Ελασσόνας, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει ούτε τώρα. Με το 0 – 0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες με τους Έρβιν Πετκολάι και Καρακώστα. Όμως οι μεγάλες φάσεις ανήκαν και πάλι στους γηπεδούχους. Πρώτα στο 70′ ο Σάκης Δάσσιος εκτέλεσε ακόμη μία φορά απευθείας φάουλ και αυτή τη φορά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο!
Δέκα λεπτά αργότερα το πολυπόθητο γκολ για τον Σμόλικα Φαλάνης ήρθε. Στο 80’ λοιπόν ο Ανδρέας Τσιρβούλης ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κώστας Κολοβός και δεν αστόχησε κάνοντας το 0 – 1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι άνθρωποι του Σμόλικα Φαλάνης εύχονται περάστικα στον Γιάννη Μπούσια που τραυματίστηκε στο παιχνίδι και του εύχονται περαστικά και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Οι άνθρωποι του ΠΟΕ εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Καραγιάννη, όπου και αναμένεται να βγάλουν και ανακοίνωση για το σημερινό παιχνίδι.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Μαστοροδήμος, Καρακώστας, Γκαραβέλης, Καρλιάμπας, Περτζιόνι, Μάρκου (72′ Μπούσιας (78′ λ.τ. Γεωργούλας)), Πετκολάι, Μπαλαμώτης, Καραμάνος (58′ Μεσούρ), Ματούλας, Τσένος.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Μητρακούλης (65′ Μανακούσιος), Πρίφτης, Κολοβός Κ., Κολοβός Χρ., Τσιρβούλης (82′ Παπαδάμος), Κόκρας (85′ Σαλγκάμης), Σκούπρας, Κακαβίτσης, Δάσσιος.