Ματσάρα και… «άσσος»!

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, πολλά γκολ, δοκάρια και κόκκινες, τα Βούναινα πήραν την νίκη με 3 – 2 στην έδρα τους με αντίπαλο την Αναγέννηση Πουρναρίου.

Έτσι τα Βούναινα κατάφεραν να φτάσουν τους 29 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας και ισοβαθμούν στην 9η θέση με τις Ολύμπικ/Νέες Καρυές. Από την άλλη το Πουρνάρι βρίσκεται στην τελευταία θέση, έχοντας μαζέψει 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις το ματς, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Στέφανος Πρεσεκάρου με σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα τα Βούναινα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ στο 40′, όταν ο Σταύρος Τσαπράζης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» πριν την ανάπαυλα.

Στο 45′ ο Άλκης Νικούλης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για γκολ και δεν αστόχησε, μειώνοντας σε 2 – 1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 70ό λεπτό, το Πουρνάρι έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Γρηγόρης Τσιαμούρας με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Άκη Νεμπεγλέρα, ισοφάρισε σε 2 – 2.

Όμως τη «τελευταία λέξη» είπαν οι γηπεδούχοι. Στο 80′ ο Γκέρσι Καζάνι ανατράπηκε εντός της αντίπαλης περιοχής με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σταύρος Τσαπράζης ευστοχώντας και διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 2.

Βέβαια σε αυτό το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε οποιοδήποτε αποτέλεσμα, καθώς τα Βούναινα είχαν ένα δοκάρι με τον Σταύρο Τσαπράζη, ενώ το Πουρνάρι είχε ακόμη δύο με τους Τσιαμούρα και Νικούλη. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο κόκκινες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη οι Γιάννης Κρητικός και Θεόφιλος Κρητικός του Βασιλείου.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Γιάντση στο σημερινό παιχνίδι και ιδιαίτερα για την απόφαση να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Θεόφιλος Κρητικός, ενώ ανέφεραν πως οι γηπεδούχοι έπρεπε να τιμωρηθούν πριν τις δύο κόκκινες κάρτες που πήραν οι παίκτες τους, για το «σκληρό» παιχνίδι που έκαναν σήμερα…

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Δεσπόπουλος, Φαρμάκας, Τσανάς, Χριστοδούλου, Πουρλίδης (82′ Μουτσάνας), Τσαπράζης Στ., Σπανός, Πρεσακάρου (65′ Τσαπράζης Κ.), Καζάνι.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Παπαρσένος, Κρητικός Θ. Β., Κρητικός Θ. Γ., Ζιούστης, Ζαϊρές (80′ λ.τ. Μαρτσέλο), Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Καφαντάρης, Νικούλης, Κουρμπάτι (65′ Κρητικός), Τσιαμούρας (85′ Γκουντάρας).