«Μοιρασιά» στη Νεάπολη!

Σε ένα ματς με αρκετές φάσεις και πολλά γκολ, η Νεάπολη και τα Βούναινα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2 – 2 για την 20ή αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας.

Η γηπεδούχος στη συγκεκριμένη αναμέτρηση Νεάπολη, έφτασε συνολικά τους 28 βαθμούς στο πρωτάθλημα και κατέχει την 11η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη τα Βούναινα βρίσκονται στην ακριβώς από πάνω θέση στη 10η με 30 βαθμούς.

Η Νεάπολη ήταν αυτή που κατάφερε να μετουσιώσει πρώτη τις ευκαιρίες της σε γκολ. Ήταν το 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Καραθάνος με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ακόμη μία καλή στιγμή όταν ο Νίκος Μανώλης επιχείρησε το σουτ όμως με εξαιρετική απόκρουση στο «παραθυράκι» της εστίας του, ο Νίκος Ζεϊμπέκης κράτησε το 1 – 0.

Η απάντηση των Βουναίνων στο γκολ που δέχτηκαν ήρθε στο 34ο λεπτό. Ο Στέφανος Πρεσακάρου με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σταύρου Τσαπράζη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1. Όμως το γκολ δεν πρόλαβαν να το χαρούν πολύ.

Και αυτό γιατί έξι λεπτά μετά την ισοφάριση, οι Μπουχλαριώτης, Μανώλης και Κατσαμάκας συνδυάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να βγαίνει σε θέση βολής και να πλασάρει σωστά, δίνοντας το προβάδισμα στην Νεάπολη πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην «επανάληψη» τώρα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν και πάλι το ματς στα ίσα. Στο 58ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Στέφανος Πρεσακάρου ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε κάνοντας το τελικό 2 – 2.

Να σημειωθεί πως τα Βούναινα ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο το ματς καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κώστας Χριστοδούλου.

Α.Ο. Νεάπολη (Γιάννης Μπαλοδήμος): Παναγιωτόπουλος, Μανδραβέλης, Κοσμάς, Ζάρρας, Αβραμούλης, Μπουχλαριώτης, Μπέης, Χαρούλης, Καραθάνος, Μανώλης, Κατσαμάκας (60′ Γαρυφαλλόπουλος).

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Μερτζανίδης, Χατζηλιάδης Γ., Γκομοσίδης (70′ Πουρλίδης), Χριστοδούλου Κ., Τσανάς, Σπανός (80′ Κουτής), Πρισακάρου, Τσαπράζης Στ., Δεσπόπουλος.