Νέα σημαντική νίκη για το Μακρυχώρι

Δεύτερη σερί πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αετός Μακρυχωρίου, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας αυτή τη φορά με 2 – 1 της Δόξας Βλαχογιαννίου.

Έτσι κατάφερε να προσθέσεις ακόμη τρεις βαθμούς και να φτάσει συνολικά τους 20 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη η Δόξα Βλαχογιαννίου βρίσκεται στην 6η θέση με 29 βαθμούς.

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για τους γηπεδούχους. Και αυτό γιατί κατάφεραν από πολύ νωρίς να πάρουν το προβάδισμα. Ήταν μόλις το 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σαμαράς στην αντεπίθεση με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Μάλιστα ο Αετός Μακρυχωρίου μπόρεσε λίγο αργότερα στο πρώτο ημίχρονο να πάρει απόσταση… ασφαλείας στο σκορ από τον αντίπαλό του. Διότι στο 20′, ο Παναγιώτης Πάσιος βρέθηκε σε εξαιρετική θέση και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος τώρα το Μακρυχώρι απείλησε ξανά. Στο 74′ ο Παναγιώτης Φουσίκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως είδε τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι. Αντίθετα το Βλαχογιάννι στο 80′ παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματικό, καθώς ο Γιάννης Ιωαννίδης με «ψαλιδάκι» μετά από κόρνερ του Δημήτρη Τόλιου μείωσε σε 2 – 1.

Τα τελευταία λεπτά ήταν… «δραματικά», διότι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, σέντρα του Λιόλιου, κεφαλιά του Δημήτρη Τόλιου και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Με το 2 – 1 να μένει μέχρι το τέλος.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Μπαταβάνης, Καρβούνης, Χριστιανίδης, Τίκος, Δάσσιος, Γκαμπέτας, Μάντζιαρης, Αργύρης, Τέας (72′ Στογιάννης), Πάσιος (88′ Παναγιώτου), Σαμαράς (58′ Φουσίκας).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Βάλλας, Αλεξίου, Σουφχάρας, Ιωαννίδης (85′ λ.τ. Λάκης), Αθανασούλης, Λιόλιος, Μουσιάρης (46′ Θανασούλης), Ζηρδέλης, Τόλιος, Γεωργαντζιάς.