Ο Καλπίας έδωσε τη λύση!

Χάρις σε γκολ του Καλπία στο 84ο λεπτό, ο Ηρακλής Λάρισας συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Δόξα Ραχούλας.

Αυτή η νίκη αποτέλεσε «βάλσαμο» για τον Ηρακλή, καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία μεταξύ Συκουρίου και Αμπελωνιακού, ξεφεύγοντας με 6 βαθμούς από το 2ο Συκούριο, έχοντας συνολικά 50. Η Ραχούλα με τη σειρά της βρίσκεται πιο χαμηλά στη 13η θέση, έχοντας 22 βαθμούς.

DSC_0116

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Δημήτρης Αποστόλου βγήκε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν καλό καταλήγοντας άουτ.

DSC_0130

Η απάντηση των φιλοξενούμενων στη φάση αυτή ήρθε λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 36′, ο Βασίλης Κόλλιας έκανε το σουτ και είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

DSC_0157

Ο Ηρακλής Λάρισας στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε τα… δοκάρια. Στο 50′ ο Γιώργος Φώτος δοκίμασε το πόδι του, έκανε το σουτ, σημαδεύοντας όμως το κάθετο δοκάρι. Εν τέλει το γκολ για τους παίκτες του Γιάννη Τσακμακίδη ήρθε στο 84′, όταν ο Καλπίας με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σουλτούκη, σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 0.

DSC_0099

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής (51′ λ.τ. Λιάνος), Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Καλπίας, Μπάμης, Φώτος, Μολάς (77′ Σουλτούκης), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου (89′ Μπάρδας), Αποστόλου.

DSC_0095

Δόξα Ραχούλας (Μάκης Αλεξούδης): Αλεξούδης, Τζανακούλης, Θεοχαρούλης, Καζάνι (52′ λ.τ. Τζάνακας), Βλησαρούλης, Καραγκιόζης, Τσέλιγκας, Αθανασούλης, Αργυρακούλης, Ευαγγέλου, Κόλλιας.