Ρεκόρ με… Αγγλικό σκορ στη Καρυά!

Ο Όλυμπος Καρυάς πήρε το ντέρμπι κορυφής στον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας με το… «τρελό» σκορ του 6 – 3 την ομάδα των Αμπελοκήπων, φτάνοντάς τους στους 22 βαθμούς, έχοντας όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Με την νίκη του αυτήν ο Όλυμπος Καρυάς συνεχίζει να ονειρεύεται την Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μιας και δεν απέχει πολύ από την κορυφή, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. 22 βαθμούς και σε περίπτωση νίκης με τον Άρη Κουλουρίου (το παιχνίδι που αναβλήθηκε λόγω πάγου την περασμένη εβδομάδα) οι 25 βαθμούς θα τον φέρουν μία… νίκη μακριά από την κορυφή και την Ακαδημία Τυρνάβου που έκανε σήμερα και το δεύτερό της ρεπό.

Το πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα φτωχό όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων σε γκολ. Και αυτό διότι στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν 8(!) τέρματα την στιγμή όπου στο πρώτο μέρος σημειώθηκε μόλις ένα τέρμα. Και αυτό επετεύχθει στο 10ο λεπτό με σουτ του Ορέστη Δάσσιου για το 1 – 0 των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη η Καρυά έγινε Αγγλία! Στο 48′ ο Αποστόλης Τσιάμπας με πλασέ μετά από σέντρα του Λεσάι έφερε το παιχνίδι για δεύτερη και τελευταία φορά στην… ισοπαλία.

Στο 57′ με πέναλτι ο Γιάννης Καραγκόγκος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Ολύμπου Καρυάς. Μάλιστα στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Λίλι Δόνος (Αμπελόκηποι) με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, πράγμα που άλλαξε και τις ισορροπίες των δύο ομάδων ενόψει και της συνέχειας της αναμέτρησης.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Χρήστος Δάσσιος από τον χώρο του κέντρου έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα της Καρυάς για να έρθει στο 63′ ο Γιάννης Καραγκόγκος με πλασέ μετά από πάσα του Κώστα Δάσσιου να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4 – 1. Στο 67′ ο Λευτέρης Χάμος έκανε το 5 – 1 ενώ στο 69′ ήρθε ο Ορέστης Δάσσιος για να κλείσει το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο ίσως και στην ιστορία της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 6 – 3 με γκολ του Στράτου Κωστομοίρη (72′) και Καραχάλιου (75′).

Όλυμπος Καρυάς: Καρακώστας, Αξούγκας (55′ Δάσσιος Γρ.), Καραγκόγκος, Καβαρατζής, Στεργιούλας (70′ Δημητρίου), Κουτσογιάννης, Δάσσιος Χρ., Δάσσιος Κ., Δάσσιος Ορ., Μανούσιος (65′ Μπασδέκης Ηλ.), Χάμος.

Αμπελόκηποι (Γιάννης Αλεξούλης): Μαξακούλης, Καραγιάννης, Δούκας, Δόνος Λ., Καραχάλιος, Σούμπασης, Βελής, Τριτάρης (82′ Θανάς), Λεσάι, Κωστομοίρης, Τσιάμπας.