What a game!!!

Για τους λάτρεις της στατιστικής και της παράδοσης το παιχνίδι προτού καλά – καλά δώσει το «σήμα» της έναρξης ο κ. Μαστοροδήμος είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι με πολλά – πολλά τέρματα και ανατροπές σκορ.

Κάτι τέτοιο αποδείχθηκε και εντός των τεσσάρων γραμμών στα 93’ λεπτά που αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες με τον Κεραυνό τελικώς να παίρνει το παιχνίδι στις λεπτομέρειες με 4 – 3.

Το συγκρότημα του Κώστα Μπακατσή μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και μόλις από το 23’ λεπτό είχε πάρει κεφάλι στο σκορ δύο τερμάτων, χάρη στον Σαρρή (20’) και Κουκουτσέλο (23’). Ο Χρήστος Γκάτας θεώρησε πως ευθύνη στα δύο τέρματα της ομάδας του έφερε ο τερματοφύλακας και έτσι αντικατέστησε τον Μπιλμπιλούση με τον Μπρούτσο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, από την οποία πρόλαβε και πέρασε στο παιχνίδι και τον Αντώνη Μαύρο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό ανατράπηκε με τον Τοξότη να μπαίνει δυνατά σε όλες τις φάσεις έχοντας την κατοχή της μπάλας. Μια υπεροχή η οποία μετουσιώθηκε σε τέρματα (!) μέσα σε ένα 15λεπτο ξυπνώντας στους γηπεδούχους αναμνήσεις από το παιχνίδι στη Δολίχη το προηγούμενο Σάββατο.

Ο Παραπόταμος όμως έδειξε ψυχραιμία και με δύο ιδανικές αντεπιθέσεις γύρισε εκ νέου υπέρ του το παιχνίδι και με τον Δημήτρη Αβραμούλη να γυρνά στα μετόπισθεν το παιχνίδι «κλείδωσε». Ο Τοξότης πάλεψε στα εναπομείναντα λεπτά δίχως όμως ουσία.

Τέτοιου είδους παιχνίδια μένουν στη μνήμη του μέσου φιλάθλου, και θεωρώ πως θα μείνει στους περίπου 150 που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου, απολαμβάνοντας γκολ και θέαμα που τους προσέφεραν οι δύο πολύ καλές ομάδες.

Το Φιλμ του Αγώνα

12’ Ο Βελλίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά σπάζοντας στο πέναλτι με τον Σαμαρά μόνος του απέναντι από τον Ζήκο να σημαδεύει τον κίπερ του Κεραυνού ο οποίος παραχώρησε κόρνερ.

20’ 1 – 0 Ο Κουκουτσέλος εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με στόχο το πρώτο δοκάρι με τους αμυντικούς του Τοξότη να μην απομακρύνουν και τον Σαρρή από κοντά με προβολή να ανοίγει το σκορ.

23’ 2 – 0 Ο Φωλίνας με μπαλιά 25 μέτρων στην πλάτη της άμυνας του Τοξότη έβγαλε τον Κουκουτσέλο απέναντι από τον Μπιλμπιλούση από θέση πλάγια δεξιά με τον διαγώνιο πλασέ του να καταλήγει στα δίχτυα του Τοξότη.

50’ 2 – 1 Ο Τάκε με μια σέντρα ακριβείας βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Μαύρο οποίος με μια διαγώνια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ζήκου.

55’ 2 – 2 Ο Σαμαράς έκλεψε του Μπρατάν κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, και με μια σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Ποπέσκου με πλασέ στη κίνηση έφερε το ματς στα ίσα.

60’ 2 – 3 Ο Μαύρος μέσα από την μεγάλη περιοχή και δεξιά έκανε μια συρτή σέντρα στο πρώτο δοκάρι με τον Τάκε από κοντά να δίνει το προβάδισμα στον Τοξότη.

62’ 3 – 3 Ο Βασίλεβ θα σημαδέψει στο δεύτερο δοκάρι με τον Κουκουτσέλο να κατεβάζει τη μπάλα και με τη μία να ισοφαρίζει εκ νέου για τον Κεραυνό.

73’ 4 – 3 Ο Ζιούστης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στη περιοχή από δεξιά, έκανε ένα σουτ με τον Μπρούτσο να αποκρούει ασθενές, με τον Τζανέκα να παίρνει το ριμπάουντ και να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Κεραυνό.

Κεραυνός Παραποτάμου (Κώστας Μπακατσής): Ζήκος, Γκόλιας, Τατίας (36’ Τζανέκας), Σαρρής, Μπρατάν, Φωλίνας (46’ Πάσχος), Βασίλεβ, Σερίφης, Αβραμούλης, Ζιούστης, Κουκουτσέλος (70’ λ.τ. Χατζόπουλος).

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Μπιλμπιλούσης (28’ Μπρούτσος), Παππάς Β. (66’ Γκουγκουλέτσιος), Τσακνάκης, Δάλλας, Ζιάκος (41’ Μαύρος), Τσεμπερλίδης, Τάκε, Σαμαράς, Ποπέσκου, Βελλίδης, Παγκαρλιώτας.