Άδικη ήττα από τον Πιερικό!

Την ήττα με 2 – 1 γνώρισε ο Τύρναβος από τον Πιερικό, στην τελευταία παρουσία του για φέτος στο Στάδιο Αλκαζάρ, για την προτελευταία αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ. “Κρέμασε” τα γάντια του ο Καραναστάσης.

Πριν την έναρξη του ματς, ο πρόεδρος του Τυρνάβου, Βασίλης Μπρέζας, τίμησε τον Πέτρο Καραναστάση για την παρουσία του στην ομάδα, καθώς όπως έχει γνωστοποιήσει ο ίδιος, θα αποσυρθεί στο τέλος της σεζόν. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγγελος Διγκόζης τον πέρασε ως αλλαγή στο ματς για να εισπράξει το χειροκρότημα!

Στα αγωνιστικά τώρα, αν και καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Τύρναβος δεν κατάφερε να γίνει αποτελεσματικός, κάτι που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, αξιοποιώντας τις ευκαιρίες τους στο ακέραιο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας την πρώτη τους σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Γεωργίου έκανε το σουτ, από πλάγια αριστερά εντός της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων, ήρθε με την συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα. Ο Καραγκούνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πρίφτης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Σαχινίδης βρήκε υπέροχα τον Ποκόνγκ, αυτός βγήκε τετ – α – τετ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας του είπε “όχι”!

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα είχαμε την ίδια εικόνα στο ματς. Ο Τύρναβος, να έχει τα ηνία του παιχνιδιού και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ. Στο 50΄οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία! Ο Σαχινίδης μέσα από την περιοχή και από πλεονεκτική θέση έπιασε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Πιερικού απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Όμως αν και ο Τύρναβος είχε τις ευκαιρίες, αυτοί που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Στο 55΄λοιπόν, ο Τσιρλίδης, μετά από σέντρα του Καραγκούνη έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Ενώ στο 67΄ο Πιερικός διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Καραγκούνης έγινε κάτοχος της μπάλας στην αντίπαλη περιοχή και με τη βοήθεια της τύχης, χρίστηκε σκόρερ, καθώς το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Πούτα, αλλάζοντας έτσι πορεία και καταλήγοντας στην αντίπαλη εστία.

Στο 83΄όμως οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να μειώσουν στο σκορ. Όχι με κλασσική ευκαιρία, αλλά με μία γκολάρα! Ο Μπάρος βρήκε ελεύθερο χώρο αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 1 – 2!

Τύρναβος 2005 (Άγγελος Διγκόζης): Πρίφτης (79’ Καραναστάσης), Καραγιάννης, Πούτας (69’ Ροντρίγκο Μπάρος), Καραμανλής, Τέλλος, Όμο, Ιβανίδης, Κάρλος Αντρέ, Ποκόνγκ (57’ Λίταινας), Γεωργίου, Σαχινίδης.

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Πατσιογιώργος, Καραγκούνης, Νίκου, Ντόικιτς, Καρτσάμπας, Αποστολίδης, Παπατόλιος (46’ Παπαδόπουλος), Ίτσιος (57’ Κέρη), Τσιρλίδης, Μιχαηλίδης, Νικολίτσης (80’ Ιορδανίδης).