«Άλωσε» τη Μελιβοία ο Ηρακλής Χάλκης

Σημαντικό «διπλό» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πανηγύρισε ο Ηρακλής Χάλκης, ο οποίος επικράτησε με 2 – 1 του Φιλοκτήτη Μελιβοίας, σημειώνοντας παράλληλα τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για φέτος του Ηρακλή. Από την άλλη ο Φιλοκτήτης έχει και αυτός τρεις βαθμούς, μετρώντας μία νίκη σε τρία ματς στον 2ο όμιλο της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν χαρούμενο τον προπονητή τους, πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς. Καθώς στο 29′, ο Μπράτσια χρίστηκε σκόρερ για το 0 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και με το «καλημέρα» της επανάληψης ο Ηρακλής Χάλκης παραβίασε ξανά την αντίπαλη εστία. Στο 46′ λοιπόν, ήταν σειρά του Ιωαννίδη να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 2.

Όμως οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στην εκπνοή του ματς, όταν στο 90′ αποβλήθηκε από τον διαιτητή ο Πρίφτης για τους φιλοξενούμενους. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Φιλοκτήτης και στο 90’+2′ μείωσε σε 1 – 2 με τον Πασσιά, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας είχε τρία δοκάρια στο παιχνίδι, όλα με τον Άρη Καπετάνιο, στο 1ο, 58ο και 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Παπανικολάου): Τσικρίκης, Πλατσάς, Λαδάς, Μυλωνάς, Κουβαράς, Πασσιάς, Γκουντάρας (65′ Παπαρίζος Ρ.), Χαρατσής (46′ Σιμψιρής), Καπετάνιος, Ντούμος, Παπαρίζος Μ.