Άσσος από το είκοσι

Με ένα εκρηκτικό πρώτο εικοσάλεπτο το Ελευθεραί κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στον Μυραϊκό με 3 – 1. Οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας από δύο τέρματα πριν καν τη συμπλήρωση των δέκα λεπτών, “καθάρισαν” το τρίποντο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κολώτσιος που πέτυχε το πρώτο και το τρίτο τέρμα της ομάδας του. Από την άλλη το μόνο που κατάφερε ο Μυραϊκός ήταν να μειώσει στην επανάληψη με τον Ιορδανίδη.

Με αυτή τη νίκη το Ελευθεραί βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας έχοντας παράλληλα εξασφαλίσει και την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, έχοντας έως τώρα 43 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Μυραϊκού βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 35 βαθμούς και θα κυνηγήσει την προνομιούχο τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διαθέσεις να “καθαρίσουν” το παιχνίδι και φάνηκε από την αρχή. Μόλις στο 5′ ο Κολώτσιος με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Ευστρατίου τρία λεπτά μετά, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Ενώ στο 18′ μετά από παράλληλη σέντρα του Κουτρουμπή ο Κολώτσιος με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Το μόνου που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στην επανάληψη της αναμέτρησης. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ιορδανίδης βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

Α.Ο. Ελευθερών Λάρισας (Γιάννης Μπάγκας): Αγγέλης, Μπαρμπούτης (75′ Ιατρόπουλος Θ.), Κατσαβριάς, Σαράντης, Τσαδήμος, Μέκρας, Κολώτσιος, Ευαγγέλου (80′ Καραντάκης), Ευστρατίου, Λαγκούρας, Κουντρουμπής (75′ Ιατρόπουλος Ι.).

Α.Ο. Μυραϊκός (Θανάσης Κατσανούλης): Καραφέριας, Βλάνδος, Κοσταρέλος, Μαμάκος, Μπλιάτσιος, Μπαντούλης, Ασημακόπουλος (70′ Θεοδώρου), Παναγούλης, Παπαγιαννόπουλος (75′ Αετόπουλος), Κατσανούλης Χρ. (46′ Ανδρεόπουλος), Ιορδανίδης.