Έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του…

Τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας σημείωσε ο Φαλανιακός, καθώς στη πρεμιέρα κέρδισε εκτός έδρας την Αστραπή Ν. Πολιτείας με σκορ 3 – 0!

Οι «κιτρινόμαυροι» του Κώστα Νεμπεγλέρα πήραν αυτό που ήθελαν από τη πρώτη κιόλας αγωνιστική απέναντι σε μία άκρως νεανική ομάδα, αυτή του Γιάννη Σιάρκου που δείχνει με τη παρουσία της ότι το μέλλον της ανήκει.

Από τη μία πλευρά η εμπειρία των παικτών του Φαλανιακού που έχουν ξεκάθαρο στόχο τη πρώτη θέση και την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία και από την άλλη πλευρά το ταλέντο των παικτών της Αστραπής Νέας Πολιτείας με τα περισσότερα παιδιά να βρίσκονται από τις ακαδημίες του συλλόγου αλλά και παίκτες γεννηθείς του 2005 όπως οι Μασούρας, Πέτρου και Κωνσταντίνου που ολοκλήρωσαν τον αγώνα ως βασικοί!

Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Κώστας Τσιάκος που επέστρεψε μεσοβδόμαδα στην ομάδα του Φαλανιακού κέρδισε πέναλτι σε δική του προσπάθεια μέσα στη περιοχή της Νέας Πολιτείας. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 0 –  1 που ήταν μάλιστα και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Φαλανιακού που είχαν και τη κατοχή της μπάλας έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε και τη σιγουριά για τη νίκη και το βρήκαν στο 64′, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να «χτυπήσουν» με αντεπιθέσεις.

Συγκεκριμένα, ο Κώστας Κολοβός με βαθιά πάσα τροφοδότησε τον Κώστα Τσιάκο κι εκείνος έπειτα από ωραία ενέργεια κέρδισε με πλασέ τον πορτιέρο της Αστραπής, Μασούρα για το 0 – 2.

Τρία λεπτά μετά, οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν και τρίτο τέρμα «κλειδώνοντας» έτσι τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα! Οι παίκτες του Κώστα Νεμπεγλέρα συνδυάστηκαν όμορφα και ο Φίλιππος Καραμπούζης με γύρισμα από τα δεξιά βρήκε τον Βασίλη Λόλα.

Ο τελευταίος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα ΄δίχτυα κι έγραψε κι εκείνος το όνομα του στον σχετικό πίνακα των σκόρερ.

Πέραν των τριών γκολ για τον Φαλανιακό, οι γηπεδούχοι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον νεαρό Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ευκαιρίες με τους Τόλη Γαρυφαλλόπουλο, Βασίλη Λόλα και Κώστα Τσιάκο για να πετύχουν κι άλλα τέρματα…

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Σιάρκος): Μασούρας, Μπομπότης, Χλωρός (78′ Δέλλας), Κατσιάνος, Παπανικολάου, Πέτρου, Κολλάτος (78′ Φασούλας), Γεωργοσούλης (57′ Αθανασιάδης), Κωνσταντίνου, Καλτσάς (80′ Κούρτης), Φουρκιώτης (57′ Μπόνιας).

Φαλανιακός (Κώστας Νεμπεγλ΄έρας): Αναστασίου, Κολοβός (75′ Πανταζής Γ.), Καραμπούζης, Λάιος, Γιαννακόπουλος, Μπλέντι Σ., Μπλέντι Μ. (75′ Παπαδάκος), Πανταζής Ηλ. (70′ Λυγούρας Β.), Ιωαννίδης Σεμ. (46′ Λόλας), Γαρυφαλλόπουλος, Τσιάκος (83′ Καρακίτσιος).