Έδειξε χαρακτήρα και επανήλθε στις νίκες το Συκούριο!

Γρήγορα ξεπέρασε τη βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής ο Κίσσαβος Συκουρίου, ο οποίος στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής επικράτησε με 2 – 0 εντός έδρας του Αετού Μακρυχωρίου, δείχνοντας πως αυτός ο Κίσσαβος έχει χαρακτήρα!

Το καλύτερο φάρμακο για να ξεπεράσεις μια ήττα είναι η… νίκη. Αυτή τη νίκη έψαχνε και βρήκε το Συκούριο, το οποίο επανήλθε στις νίκες και έφτασε τους εφτά βαθμούς στη φετινή σεζόν. Από την άλλη ο Αετός Μακρυχωρίου παρέμεινε στους έξι βαθμούς και υποχώρησε κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν από αρκετά νωρίς να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να μπουν μπροστά στο σκορ. Μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φαρμάκας εκτέλεσε φάουλ στο πρώτο δοκάρι εκεί όπου πετάχτηκε ο Κώτσιας που δεν άφησε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε να πάει χαμένη και με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1 – 0.

Μάλιστα αυτό ήταν και το σκορ που χώριζε τις δύο ομάδες και που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, η εικόνα του παιχνιδιού δεν είχε αλλάξει. Το Συκούριο κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα, προσπαθώντας να πετύχει και ένα γκολ που θα του έδινε και σκορ ασφαλείας. Τζιούρας, Κώτσιας και Πλιάγκας «πετάξαν» στα… σκουπίδια τις ευκαιρίες που τους παρουσιάσηστηκαν, όχι όμως και ο Χάμος!

Ενώ οδεύαμε μάλιστα προς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φακή, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που τελικά έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Στο 90’+3′ ο Χάμος με κεφαλιά «ψαράκι» από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Τσικρίκη και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0 για το Συκούριο, έπειτα από σέντρα του Πλιάγκα.