Έκανε το… «λάθος» να προηγηθεί

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, όμως η Προοδευτική Βερδικούσιας έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 5 – 2 απέναντι στον Όλυμπο Καρυάς, για την 6η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας.

Αποφασιστικά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές του Ολύμπου Καρυάς και φρόντισαν από πολύ νωρίς όχι απλά να προηγηθούν, αλλά να αποκτήσουν και προβάδισμα ασφαλείας. Η αρχή έγινε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Δάσιος με εξαιρετικό μακρινό σουτ έκανε το 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους.

Μάλιστα οι παίκτες του Χρήστου Δάσσιου δεν σταμάτησαν εκεί. Καθώς πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έκανε το 0 – 2 και πάλι με δυνατό σουτ. Η Βερδικούσια όμως κατάφερε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.

Η αρχή έγινε με τον Διμήρη, ο οποίος στο 38ο λεπτό, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και μείωσε σε 1 – 2. Για να έρθει στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καρκατσέλας, που με ιδανικό τελείωμα επανέφερε τις ισορροπίες στο ματς κάνοντας το 2 – 2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Για να έρθει στην επανάληψη και στο 53′ ο Στατήρης να σκοράρει για τη Βερδικούσια ξανά και να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του με 3 – 2!

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί και στο 59ο λεπτό, ο Καρκατσέλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 2 δίνοντας και προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του! Για να ερθει στο 78ο λεπτό ο Στατήρης και πάλι να διαμορφώσει το τελικό 5 – 2 υπέρ της Βερδικούσιας.