Έκανε το πρώτο «βήμα» η Ακαδημία Τυρνάβου

Η Ακαδημία Τυρνάβου (1ος Όμιλος) ήταν η νικήτρια του πρώτου κατά σειρά αγώνα κατάταξης της Γ’ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας τον Διογένη Λάρισας (3ος Όμιλος) με 3 – 1 στο γήπεδο της Φαλάνης!

Το συγκρότημα του Νίκου Κεχαγιά κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ειδική βαθμολογία κατάταξης της Γ’ ΕΠΣ Λάρισας, ενώ την Κυριακή θα αγωνιστεί και πάλι αυτήν την φορά κόντρα στους Αμπελόκηπους (2ο Όμιλο).

Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν κοινό αντίπαλο την ανυπόφορη ζέστη που επικρατούσε το μεσημέρι της Πέμπτης στο Θεσσαλικό κάμπο, με τους Τυρναβίτες να προηγούνται στο σκορ στο 17ο λεπτό με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής του Νίτσου.

Στην επανάληψη και στο 65′ ο Λυμπίκης έβαλε την κόντρα με τον γκολκίπερ του Διογένη με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς τα δίχτυα του Διογένη και να σημειώνεται κατ’ αυτόν τον τρόπο το 2 – 0. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ χάρις σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φάνη Βουλγαράκη, ενώ το τελικό 3 – 1 διαμορφώθηκε με πέναλτι που κέρδισε στο 89ο λεπτό ο Ροντούλης και εκτέλεσε εύστοχα, ο Νίτσος.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Έξαρχος, Τσουλάνι, Γκουλέτσας (71′ Κοτρούτσος), Τσακνάκης, Μπουντουλούλης, Ροντούλης, Υφούλης (46′ Λυμπίκης), Σακούτσιος (71′ Πότσης Ι.), Μουστάκας (78′ Γιατσάι), Νίτσος, Φουρκιώτης (78′ Λελέκης).

Διογένης Λάρισας (Γιώργος Κύργιας): Μητρόπουλος, Μπουζούγκια, Κύργιας, Τσαρκβιάνι, Νίκου, Κούρτης, Μιχαήλ, Κουτσιβός, Βολιωτόπουλος, Νταμπαλέτσιος, Ταμανάκιας.