Έκοψε το νήμα και περιμένει η (νέα) Ακαδημία Πλαταμώνα…

Πρωταθλήτρια της κανονικής περιόδου στην Α΄ Κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας αναδείχθηκε η (νέα) Ακαδημία Πλαταμώνα (αγωνίζεται – προς το παρόν – τυπικά ως Αιγινιακός, ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία αλλαγής της επωνυμίας της), που επιβλήθηκε στο γήπεδο “Θεόδωρος Κατσαρός” της Λεπτοκαρυάς του τοπικού Ολύμπου με 2 – 0, χάρις σε δύο γκολ του εξαιρετικά ικανού σκόρερ Σπύρου Μακράκη στο 26′ και στο 48′.

Αυτό που απομένει, πλέον, για τους Πλαταμωνίτες είναι να κάνουν… υπομονή, μέχρι να μάθουν το όνομα του αντιπάλου τους στον τελικό του νομού, όπου θα αναδειχθεί η ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο στην Γ’ Εθνική μαζί με τον Μαχητή Τερψιθέας, τον Πύρασο Νέας Αγχιάλου και τον πρωταθλητή της Α’ ΕΠΣ Καρδίτσας (ΑΕ Πασχαλίτσας ή Μυρίνη).

Το ντέρμπυ γοήτρου του πρώην Δήμου Ανατολικού Ολύμπου διηύθυνε με απόλυτη επιτυχία ο Γιάννης Νταμπώσης (βοηθοί με ορθές υποδείξεις οι κ.κ. Δραγασιάς – Μητσιμπόνας), ενώ καθήκοντα παρατηρητή αγώνα άσκησε με υποδειγματικό τρόπο ο Κώστας Δημητρίου.

Όλυμπος Λεπτοκαρυάς (Νίκος Μανίκας): Τσαρούχας, Μπακάλης Δ. (51′ Κωστόπουλος), Κατέλας Δ., Σιαμήτρας (69΄ Πάσχος), Κουμουρτζής, Καζαμίας, Μερκούρι, Μπακάλης Ν., Κανούλας, Κατσαρός Γ. (46′ Αγγελουσόπουλος), Τζόβας.

Ακαδημία Πλαταμώνα (Θανάσης Λιάγκας): Μαϊνάρας, Σδούγκας, Μιχωλός, Ταφραλής, Στούμπος (77′ Αγοραστός), Μαυρίδης, Σκέβης (85΄ Καλαμάρας), Κουλιάνος, Ταρασιάδης, Μακράκης, Αποστολιός (54′ Σιώκας).

16. Όλυμπος Αγίου Σπυρίδωνα      25 – 73   14

* Θα ακολουθήσει αγώνας κατάταξης μεταξύ Εθνικού Κατερίνης-ΑΕ Περίστασης για την κατάληψη της 2ης θέσης, καθώς οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη με σκορ 1-0, ενώ στην συνέχεια ο νικητής θα υποδεχθεί την 25η Μαρτίου και ο ηττημένος τον ΓΑΣ Σβορώνου. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες που θα προκριθούν θα αναμετρηθούν με γηπεδούχο την ομάδα που τερμάτισε υψηλότερα στην αρχική κατάταξη και ο τελικός νικητής της διαδικασίας θα αγωνισθεί ως φιλοξενούμενος στο στάδιο Νέων Πόρων με αντίπαλο την Ακαδημία Πλαταμώνα.

* Σε περίπτωση ανόδου του πρωταθλητή Πιερίας στην Γ΄Εθνική, ο Ταύρος Ελάφου παραμένει στην Α΄ Κατηγορία.

Πέμπτη συνεχόμενη πρωτιά για την Ακαδημία Πλαταμώνα!

Για πέμπτη συνεχόμενη περίοδο η Ακαδημία Πλαταμώνα καταλαμβάνει την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα που λαμβάνει μέρος, μία επίδοση που – αναμφίβολα – είναι εκπληκτική.Αναλυτικότερα, η πορεία των Πλαταμωνιτών από το 2008 και μετά: Περίοδος 2008-2009:Ισοβάθμησε στην 1η θέση της Α΄ Κατηγορίας με την ΜΑΕ Ποντίων Κατερίνης, η οποία τελικά ανήλθε στην Δ΄ Εθνική (σήμερα έχει εξελιχθεί στην ΑΕΠ Ηρακλής 1908 που μετέχει στην Β΄ Εθνική).

Περίοδος 2009 – 2010: Kατέλαβε την 1η θέση της κανονικής περιόδου με 12 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Όλυμπο Λεπτοκαρυάς, τον οποίο είχε νικήσει δύο φορές, αλλά στην διαδικασία των μπαράζ ηττήθηκε αρχικά 3 – 2 στους Νέους Πόρους και ακολούθως με 1 – 0 στο ουδέτερο γήπεδο του Δίου, με αποτέλεσμα να χάσει το εισιτήριο της ανόδου!

Περίοδος 2010 – 2011: Κατέλαβε την 1η θέση και ανήλθε στην Δ΄ Εθνική, αφού στον τελικό των μπαράζ νίκησε με 4 – 1 τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.

Περίοδος 2011 – 2012: Aναδείχθηκε πρωταθλήτρια του 3ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής ισοβαθμώντας με την Νάουσα (υπερτερούσε στην ισοβαθμία με ισοπαλία 0 – 0 στους Νέους Πόρους και νίκη 2-0 στην Νάουσα) αλλά παραχώρησε την θέση της (αλλάζοντας αμοιβαία κατηγορίες, λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης των οικονομικών υποχρεώσεων που απαιτούσε η Γ΄ Εθνική) στον Αιγινιακό που ήδη εξασφάλισε την συμμετοχή του στην Β΄ Εθνική!

Περίοδος 2012 – 2013: Πρωταθλήτρια της κανονικής περιόδου στην ΕΠΣ Πιερίας με άγνωστη – προς το παρόν – την οριστική κατάληξη της φετινής προσπάθειας.