Ένα “βήμα” πιο κοντά στην άνοδο!

Σε τροχιά ανόδου παραμένει ο Πύρρος, καθώς μία αγωνιστική πριν το φινάλε του 3ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣΛ, επικράτησε εκτός έδρας με 4 – 1 της Θύελλας Ελάτειας και απομένει η τελευταία αγωνιστική για να δει εάν θα καταφέρει να κατακτήσει το πρωτάθλημα, ή εάν θα… προλάβει να οδηγηθεί στα μπαράζ ανόδου.

Τη νίκη που τον κράτησε σε ισοβαθμία με την ομάδα της Αναγέννησης Πυργετού πανηγύρισε ο Πύρρος στην Ελάτεια, ανεβαίνοντας στους 50 βαθμούς. Βέβαια αυτό δεν έχει “κλειδώσει” κάτι, καθώς ο Ιπποκράτης που είναι τρίτος έχει 48 βαθμούς και υπολείπεται μία ακόμη αγωνιστική. Εκεί δηλαδή όπου και θα κριθούν όλα.

Στο 3′ ο Γιάννης Πότσης με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χρήστου Μήτρου, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κώστα Βασίλη, που βρήκε και πάλι δίχτυα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 38′ ο Χρήστος Μήτρος με σουτ μετά από ωραία ενέργεια έκανε το 0 – 2, ενώ στο 43′ ο Λεσάι με σουτ από θέση βολής, έδωσε “αέρα” τριών τερμάτων στον Πύρρο.

Στην επανάληψη και στο 48′ ο Λεσάι και πάλι με πλασέ από πλεονεκτική θέση, πέτυχε το 0 – 4, για να πετύχει το γκολ της τιμής η Θύελλα Ελάτειας με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον Στέλιο Παπαδόντα, με σουτ έξω από τη περιοχή του Λεωνίδα Κιόρογλου.

Θύελλα Ελάτειας (Στέλιος Παπαδόντας): Κανταρίνος Γκογκότης Χρ., Κέρι, Κοντογιάννης, Γιακουβής, Σολωμός (46′ Αβγανάς), Κολτσίδας, Τασιόπουλος, Παπαδόντας, Κασίδας, Ζαχαριάδης.

Α.Σ. Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Χαϊδούσης, Λίτσα, Τσιάβος (50′ Τσίλης), Κάτσης, Μαρούδης, Μήτρος (46′ Θωμάς), Πότσης, Βάσσος (46′ Θεμελής), Λεσάι, Μουλάς.