Ένταση και… «άσσος»!

Σε ένα ματς που τα «αίματα… άναψαν» προς το τέλος, ο Αστήρ Νέου Περιβολίου πήρε τη νίκη με ανατροπή 2 – 1, επί της Δόξας Ομορφοχωρίου.

Ούσα πρεμιέρα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων χρειάστηκαν χρόνο για μπορέσουν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, γι΄ αυτό το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος τώρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένη. Αρχικά… «προειδοποίησε» ο Αλέκος Σφέτσος, ο οποίος είχε δοκάρι στο 55′. Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με σουτ έξω από τη περιοχή να «ανοίξει» το σκορ για την Δόξα.

Η απάντηση του Αστέρα Νέου Περιβολίου δεν άργησε να έρθει. Και στο 71′ ο Παπανικολάου με εκτέλεση κόρνερ και αφού η μπάλα βρήκε στον Τζόγκα, αιφνιδίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και σκόραρε ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Πέντε λεπτά μετά, είχαμε μεγάλη ένταση. Μία σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Ηλίας και Κώστας Σφέτσος για τους φιλοξενούμενους και ο Βασίλης Σδράλης για τους γηπεδούχους.

Την αριθμητική υπεροχή εκμεταλλεύτηκε το Νέο Περιβόλι, το οποίο στο 82′ έκανε την ολοκληρωτική ανατροπή. Ο Έσμεραλντ με σουτ έξω από τη περιοχή σούταρε, σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1 για την ομάδα του.

Στο 90′ αποβλήθηκε για τη Δόξα και ο Δημήτρης Τσακαβίτης με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα από τον κ. Ζαχαρό, από τον οποίο έχουν φριχτά παράπονα για τη διαιτησία του, οι άνθρωποι της Δόξας Ομορφοχωρίου.

Τέλος, ο πρόεδρος του Αστέρα Νέου Περιβολίου, κ. Μιχάλης Ντάσιος, συγχαίρει το αγωνιστικό τμήμα για τη νίκη αυτή στη πρεμιέρα και εύχεται στην ομάδα, μόνον επιτυχίες τη φετινή σεζόν!

Αστήρ Ν. Περιβολίου (Γιάννης Τσιάρας): Τσιμπούκλης Ζ., Τσιάρας Ν., Παλατζάρας, Μάντζαρης, Τσιάρας Γ., Σδράλης, Αργύρης Κ.Ι., Μάγειρας (40′ Γούσης), Αργύρης Κ.Γ., Παπανικολάου, Εσμερλάντ.

Δόξα Ομοφοχωρίου (Μανώλης Γαραζανάκης): Μπίτης, Σφέτσος Κ., Τζιόγκας, Σφέτσος Ηλ., Μπουτακίδης, Μουστάκας, Σφέτσος Κ., Τσακαβίτης, Καββαδίας, Μακρυγιάννης, Κορδέλας.