Έργο Νασίκα…

Μύτικας και ΑΕΛ συναντήθηκαν για την 5η Αγωνιστική της Α’2 ΕΣΚΑΘ με τη ομάδα της Δάφνης Νταουντάκη να δυσκολεύει το συγκρότημα του Αβραάμ Παπαδόπουλου, με αποτέλεσμα ο Μύτικας να παίρνει το «ροζ» φύλλο αγώνα της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με το καλημέρα (4 – 10), για να έρθει το πέρας της πρώτης περιόδου με σκορ 16 – 17. Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΛ πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα, με τον Μύτικα όμως στα τελευταία δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα να είναι αυτός ο οποίος να ισοφαρίζει την αναμέτρηση σε 29 – 29, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στους 100 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Αλκαζάρ για τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ και πιο συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο, μπήκε νωθρά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο επ’ άκρον ο Μύτικας δημιουργώντας μια διαφορά επτά πόντων (43- 36), και τελειώνοντας το παιχνίδι με το +12 (49 – 37).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τον Μύτικα να διευρύνει την διαφορά σε 57 – 44, 6:04, πριν την λήξη του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 62 – 53 με νίκη των γηπεδούχων, σε ένα παιχνίδι στο οποίο μέτρησε η εμπειρία.