Έ(Χ)ασε έδαφος!

Ισόπαλη με 1 – 1 αναδείχθηκε στο «θρυλικό» Στάδιο Αλκαζάρ η ΠΑΕ ΑΕΛ με τον Παναιτωλικό χάνοντας σημαντικό έδαφος στη προσπάθεια για παραμονή στην Super League 1.

Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος σε ένα «ανοιχτό» παιχνίδι και από τις δύο ομάδες χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες. Σκόρερ ήταν για μια ακόμη φορά ο Φιορίν Ντουρμισάι, οποίος μοιάζει να έχει πάρει την ΑΕΛ από το χέρι και να την οδηγεί στην παραμονή στην κατηγορία.

Νωρίς στο παιχνίδι η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Πινακάς επιχείρησε το τακουνάκι μετά από σέντρα του Ακούνια με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι σε χέρι του Καρασαλίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Δημήτρης Πινακάς, ο οποιός είδε τον Κνετ να τον κερδίζει απομακρύνοντας σωστά στη δεξιά του γωνιά σε κόρνερ.

Ο Βέργος σκόραρε για τον Παναιτωλικό στο 30′, όμως το γκολ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μιας και ο Βέργος στην εκκίνηση της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΛ προσπάθησε να φτάσει στο γκολ στο 32′ με τον Μπεν Χατίρα, το σουτ του οποίου βρήκε τον Κνετ και πάλι σε ετοιμότητα.

Τελικά το γκολ ήρθε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν χρώματος… «βυσσινί». Σκόρερ ο Φιορίν Ντουρμισάι που βρήκε δίχτυα για τέταρτο σερί παιχνίδι. Στο 44′ ο Γιακιμόφσκι με πλάγιο βρήκε τον Ντουρμισάι στη περιοχή ο οποίος βάζοντας πλάτη σε αμυντικό και κάνοντας ο ίδιος χώρο με δική του ατομική προσπάθεια σούταρε μέσα από τη περιοχή και πλάγια αριστερά διαγώνια, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Κνετ για το 1 – 0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός απάντησε άμεσα με τον δικό του σέντερ φορ το γκολ του Ντουρμισάι. Σκόρερ ο Βέργος με το τρίτο του τέρμα στη σεζόν. Και τα τρία του τέρματα τα έχει σημείωσει κόντρα στην ΑΕΛ.

Έτσι και σήμερα στο 50′ πήρε την κάθετη πάσα του Μεντόζα και πατώντας περιοχή από αριστερά σούταρε δυνατά στην κελιστή γωνία του Νάγκι, φέρνοντας το ματς και πάλι στην ισοπαλία.

Η ΑΕΛ πίεσε για το γκολ στο τρίλεπτο 67′-70′ χάνοντας διαδοχικές φάσεις με Ντουρμισάι, Μπέρτο και Ακούνια, με τον τελευταίο μάλιστα δις!

Ο Παναιτωλικός μπορούσε να κερδίσει και το παιχνίδι στο 89′ με κεφαλιά «ψαράκι» από τον Βέργο μετά από σέντρα του Μεντίνα, με τον Νάγκι να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, σωτήρια.

Με την ισοπαλία αυτήν η ΑΕΛ έφτασε τους βαθμούς της 20 με τον Παναιτωλικό να πηγαίνει στους 21. Η ΑΕΛ έμεινε στη τελευταία θέση και ο Παναιτωλικός στη προτελευταία. 23 πόντους έχει πλέον ο ΟΦΗ ο οποίος κέρδισε με ανατροπή του σκορ (2 – 1) τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεντί Κουλέ» και η μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού ή ακόμη και του μπαράζ συνεχίζεται!

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μαξιμένκο, Χουσινό, Μπέρτος, Γιακιμόφσκι (85′ Γιακιμόφσκι), Μπεν Χατίρα (88′ Γκράουρ), Κολομπίνο, Στίφλερ, Πινακάς (67′ Μουκαντζό), Ακούνια, Ντουρμισάι (85′ Νούνιτς).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τσιγγάρας (79′ λ.τ. Μεντίνα), Τσότσαλιτς, Περέιρα, Καρασαλίδης, Εντιγκά (85′ Μανθάτης), Ταχάρ, Ντίας, Μεντόσα (85′ Ντάλσιο), Αριγίμπι (73′ Μαλής), Βέργος.