Έχασε και στο Αγρίνιο – Απομακρύνεται η… Ευρώπη!

Έπειτα από την ήττα στη πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ΑΕΛ γνώρισε την ήττα και στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με σκορ, 3 – 0.

Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έμεινε στους τριάντα βαθμούς και τη τέταρτη θέση των πλέι άουτ, ενώ ο Παναιτωλικός έφθασε τους είκοσι βαθμούς και δίνει τη δική του «μάχη» για τη παραμονή.

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε στο Αγρίνιο για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ απέναντι στον Παναιτωλικό όπου γι αυτόν η νίκη αποτελούσε μονόδρομος λόγω και της προτελευταίας θέσης που κατέχει στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες των Φερνάντεθ και Κρίστινσον.

Ο Ντάλσιο απείλησε για τους γηπεδούχους στο 16′ και 20′, ωστόσο η μπάλα δεν βρήκε στόχο και κατέληξε μακρυά άουτ στις πρώτες ευκαιρίες του αγώνα.

Δύο λεπτά μετά, ο Φάρλει Ρόσα μπήκε στη περιοχή της ΑΕΛ και πλάσαρε, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γκάμπριελ Τόρζε σούταρε από θέση βολής και ο πορτιέρο του Παναιτωλικού, Φερνάντεθ μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία για να «ανοίξει» το σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατευθύνθηκε στο δεύτερο και εκεί ο Αλέξης Μιχαήλ πλάσαρε στη κίνηση, όμως ο Φερνάντεθ μπλόκαρε πάνω στη γραμμή!

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53′, ο Παναιτωλικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1 – 0 με τον Άντονι Μουνιέ. Ο Γάλλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Αλέξη Μιχαήλ και αφού βρέθηκε μπροστά από τον Κρίστινσον πλάσαρε για το 1 – 0.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά μετά. Ο Άντονι Μουνιέ τροφοδότησε τη μπάλα στον Αμπιόλα Ντάουντα και ο πρώην φορ της ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Μάκη Χάβου.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, οι «βυσσινί» δεν είχαν καλή παρουσία στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να πετύχει τρίτο και μάλιστα εντυπωσιακό τέρμα.

Ο Φάρλει Ρόσα βρήκε τον Μουνιέ και εκείνος με ένα εξαιρετικό πλασέ στη κίνηση κέρδισε τον Κρίστινσον για το 3 – 0, όπου εκεί «κλείδωσε» και η νίκη των γηπεδούχων.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ακολούθησαν αρκετές αλλαγές τόσο από τον Μάκη Χάβο και τον Μιχάλη Γρηγορίου, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο και το 3 – 0 να είναι το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης (12′ λ.τ. Τσιγγάρας), Μαλής, Λιάβας, Κέβιν, Ντάλσιο (86′ Λουσέρο), Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (86′ Αριγίμπι), Άλβαρεζ (79′ Μιμίτο), Ντάουντα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχαήλ, Μούζεκ (78′ Φιλίπ), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς (56′ Γκαζάλ), Μπούστος (78′ Πινακάς), Τόρζε (85′ Λουφάκης), Βινίσιους (57′ Ασούμπρε), Παπάζογλου.