Έχασε τη «μάχη», όχι όμως και τον «πόλεμο»!

Ολοένα και πιο δύσκολα κάνει τα… μαθηματικά του ο Δωτιέας Αγιάς, χάνοντας άλλους δύο βαθμούς στην έδρα του, αυτήν την φορά μετά το 2 – 2 με τον «αδιάφορο», Αστέρα Καρδίτσας!

Ο Δωτιέας με την ισοπαλία αυτήν έφτασε τους 5 βαθμούς και μένει να δώσει δύο ακόμη παιχνίδια. Στα Γρεβενά με τον Πυρσό και την τελευταία αγωνιστική με τον Πύρασο Ν. Αγχιάλου και τα «κομπιουτεράκια» πήραν φωτιά!

Εάν βγει από την εξίσωση η Στυλίδα των επτά βαθμών (που δεν μπορεί να μην υπολογίζεται), τότε ο Δωτιέας με δύο νίκες φτάνει τους 11 και θεωρητικά είναι στη τριάδα ανόδου. Αυτό είναι το πιο «εύκολο» σενάριο. Μπάλα είναι όμως και γυρίζει και αναμένεται να δούμε πολλά σενάρια ακόμα επί τάπητος…

Ο Δωτιέας ξεκίνησε το παιχνίδι ιδανικά! Πριν καλά – καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Κώστας Μακρής σέντραρε και ο Κώστας Χατζής με τακουνάκι κέρδισε τον Γεωργαντζά για το 1 – 0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Δωτιέας είχε και δοκάρι (3′) για να κάνει τα τέρματά του δύο, με τον Γιώργο Τσατσαλίδη. Ο Δωτιέας είχε την υπεροχή των κινήσεων στο πρώτο μέρος έχοντας και άλλες χαμένες ευκαιρίες με Τσατσαλίδη, Τσιρογιάννη και Μακρή.

Και επειδή στο ποδόσφαιρο όποιος δεν βάζει γκολ, τελικά το δέχεται, έτσι και ο Αστέρας Καρδίτσας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε την αναμέτρηση με τον Ντόβα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ της ασθενής απόκρουσης του Μάλτζαρη σε σουτ του Τσιρογιάννη.

Η εκκίνηση του δευτέρου μέρους παραλίγο να είναι «καρμπόν» με το πρώτο, με τον Κώστα Μακρή να πλασάρει ελάχιστα άουτ από πλάγια δεξιά, χάνοντας φοβερή ευκαιρία να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους Αγιώτες.

Στο 58′ στη πρώτη επαφή του Γιώργου Μπλατσέρη με την μπάλα σήμανε συναγερμό στα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο Μπλατσέρης μπήκε από αριστερά στη περιοχή και με παράλληλο στην εστία γύρισμα επιχείρησε να βρει στο δεύτερο δοκάρι τον Τσατσαλίδη, ο οποίος οριακά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας του Αστέρα Καρδίτσας.

Το σκηνικό όσο περνούσε η ώρα ήταν η κατοχή στα πόδια του Δωτιέα και οι φιλοξενούμενοι να προσπαθούν να «χτυπήσουν» στη κόντρα. Όπως και έγινε. Στο 77′ ο Δωτιέας από δικό του κόρνερ κατάφερε να δεχθεί τέρμα. Οι Καρδιτσιώτες απομάκρυναν με τον Μπιτέλη να μαζεύει το… «σκουπίδι» και αφού σήκωσε το κεφάλι είδε απέναντι τον Καραγιάννη μόνο του, τον οποίο και έβαγλε απέναντι από τον Μάλτζαρη. Εκείνος μετά από ωραία προσποίηση πλάσαρε για το 1 – 2.

Το μόνο που κατάφερε ο Δωτιέας ήταν να ισοφαρίσει στο 90’+3′ με τον προωθημένο Λάζαρο Κουμπούρα να καταβάζει τη μπάλα στη περιοχή και με δυνατό σουτ, έπειτα από ασσίστ του Σούμπαση, να κερδίζει τον Γεωργαντζά, για το τελικό, 2 – 2!

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Δημολιός, Τσακάλι, Κουμπούρας, Μάνικος (65′ λ.τ. Πατσιωτός), Σούλης (46′ Γκατζούλης), Χατζής (58′ Μπλατσέρης), Τσιρογιάννης (46′ Σούμπασης), Τσατσαλίδης, Μακρής, Ντάκουλας.

Αστέρας Καρδίτσας: Γεωργαντζάς, Ζαρρας, Καραγκούνης, Μάττας, Καλύβας, Σάββας (65′ Μπάλλας), Μπιτέλης, Μίχος (59′ Ρόβας), Τζέκος, Τσιρογιάννης (70′ Καραγιάννης), Ντόβας.

Ριγόπουλος, Γκόγκος, Ζουρνατζίδης (Ημαθίας).