Ήταν ανώτερος και προκρίθηκε…

Τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΝ Λάρισας πέτυχε το μεσημέρι της Πέμπτης (21/10) ο Αετός Μακρυχωρίου, καθώς κέρδισε τη Δόξα Βαλανίδας με σκορ 4 – 0.

Οι λύσεις στο σκοράρισμα για το συγκρότημα των Κώστα Κατσάρα – Λευτέρη Τέα ήρθαν από το πρώτο ημίχρονο (0 – 3) κι ενώ στην επανάληψη διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ο Αετός Μακρυχωρίου που μετέχει στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας προετοιμάζεται για τη πρεμιέρα με αντίπαλο την Δήμητρα Ευξεινούπολης, ενώ η Δόξα Βαλανίδας αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΝ Λάρισας. Έτσι, τους δύο συλλόγους χωρίζουν δύο κατηγορίες.

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα στο βοηθητικό της Γιάννουλης ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με δυνατό σουτ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με τη μπάλα καθώς βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελετιάδη.

Στο πρώτο γκολ του Αετού Μακρυχωρίου ο Γκιουρσάνης βρήκε δίχτυα από όμορφη ενέργεια του Παϊτέρη, ενώ στο 19′ ο Ηρακλής Γκιουρσάνης σκόραρε κι έκανε το 0 – 2 με κοντινό πλασέ από λάθος του τερματοφύλακα, Μελετιάδη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Νίκος Μάντζαρης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αλτάνη ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 κι αυτό αποτέλεσε το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σκορ ασφαλείας, πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Μαλάκο με ωραίο σουτ από τα αριστερά.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικό στο παιχνίδι, με τον Αετό Μακρυχωρίου να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση και τη Δόξα Βαλανίδας που αγωνίστηκε με απουσίες (χωρίς Τέλλιο, Σκριάπα κ.α.) να δίνει πλέον βάση στο πρωτάθλημα της Β’ τοπικής κατηγορίας του Νομού μας…

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Μελετιάδης, Βαρσάμης (58′ ΄Καραπατσακίδης), Μουταφίδης, Αδάμου, Τσαμούρας, Γκαλαφάγκας, Ρακιντζόγλου (73′ ΄Δαούλας), Θώμος, Παλάντζας Ν., Δεμερτζής, Βαλιώτης.

Αετός Μακρυχωρίου (Κώστας Κατσάρας – Λευτέρης Τέας): Πατέτσιος, Παϊτέρης, Μαλάκος, Σιάτρας, Κουμπούρας, Αλτάνης (63′ λ.τ. Κατσαμάγκας), Γκιουρσάνης, Παπαδόπουλος, Μάντζαρης, Κολοβός, Μπρακαμόντε (46′ Μητάκος).