Ήττα – αποκλεισμός στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΛ με 3 – 1 στο γήπεδο της Τούμπας και ήταν αυτός που πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπ΄έλλου Ελλάδας, παρά το γεγονός πως μέχρι το 82′ η αναμέτηρηση ήταν στο 1 – 1.

Ο Τσούμπα Άκπομ ήταν αυτός που έδωσε την λύση και παράλληλα την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 77′ και σκοράροντας το γκολ της πρόκρισης στο 82′. Στις καθυστερήσεις του αγώνα πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας την πρόκριση στον ΠΑΟΚ με 3 – 1.

Στο 23ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Σουλούκου. Ο Άντριγια Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα και ο Γκοτζαμανίδης στην προσπάθεια να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομκάδας του για το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΛ στην επανάληψη κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 60′ με τον Μάριο Όγκμποε να σκοράρει με το κεφάλι και αφού πέρασε και από το VAR το γκολ μέτρησε κανονικά, δίνοντας στην υπόθεση πρόκρισης νέο ενδιαφέρον.

Οι «βυσσινί» μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά και στο δεύτερο γκολ στο 68′, όμως το πλασέ του Μάριου Όγκμποε βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζίφκοβιτς, πριν η μπάλα καταλήξει άουτ.

Το γκολ της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 82′. Ο Κούρτιτς γέμισε την περιοχή της ΑΕΛ στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Ζίφκοβιτς πήρε την κεφαλιά, βρίσκοντας τον Τσούμπα Άκπομ που με κεφαλιά «ψαράκι» από το ύψος της μικρής περιοχής, πέτυχε 2 – 1, υπέρ του ΠΑΟΚ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 90’+1′ με ένα σουτ στο «παραθυράκι» της εστίας του Σουλούκου, έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ. Μάλιστα στην φάση αυτήν ο πάικτης του ΠΑΟΚ έβγαλε την μπλούζα του και για τον λόγο αυτό αποβλήθηκε βλέποντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Ευαγγέλου, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα για τα τελευταία λεπτά, χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι στην εξέλιξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς Ζ., Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (85′ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67′ Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77′ Άκπομ), Μουργκ (67′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς Α., Αουγκούστο, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (86′ Ταχάρ), Θεολόγου, Ομάρ, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46′ Ακούνια), Μπαντιμπαγκά (89′ Κούστα), Γλυνός (86′ Μαυριάς), Όγκμποε.