Ήττα – αποκλεισμός στη Πυλαία

Με πρωταγωνιστές του Γκρίφιν, Κακλαμανάκη και Τέρνερ στην επίθεση και με βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 93 – 71 τη Λάρισα και πέρασε στους 8 του Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πολλά προβλήματα στην άμυνα κι επέτρεψε στη Λάρισα να βρει ρυθμό στην επίθεση της, κυρίως με τον Σμιθ. Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι, ακολουθούσαν το τέμπο της Λάρισας και έκλεισαν την πρώτη περίοδο, πίσω στο σκορ (21 – 24).

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο, ήταν σαφώς βελτιωμένη. Ο Γκρίφιν ανέλαβε πρωτοβουλίες στη δημιουργία αλλά και στην εκτέλεση, τα καλά τελειώματα του Κακλαμανάκη κοντά στο καλάθι, αλλά και η ενέργεια του στο ριμπάουντ, καθώς και η είσοδος του Μαργαρίτη, έκανε καλύτερη την άμυνα του ΠΑΟΚ κι έτσι η ομάδα του Κώστα Μέξα, πήγε στο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 51 – 43.

Παρά το γεγονός ότι η Λάρισα, προσπάθησε να επιστρέψει στις αρχές του δεύτερου μέρους, κυρίως με τον Γουέμπ, ο ΠΑΟΚ πήγε καλύτερα στην άμυνα στη συνέχεια, ο Κακλαμανάκης συνέχισε να τελειώνει τις φάσεις του κοντά στο καλάθι και ο Τέρνερ που επέστρεψε, απειλούσε διαρκώς έξω από τα 6,75. Το αποτέλεσμα; Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για το 73 – 58, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την εικόνα που υπήρχε στο παιχνίδι, το μόνο που έμενε στην τέταρτη περίοδο, ήταν το εύρος της διαφοράς, αφού ο ΠΑΟΚ έλεγχε πλήρως το ρυθμό. Η διαφορά, έκλεισε στο +22, με το τελικό 93 – 71 και με τους νεαρούς Ιατρίδη και Παπασάβογλου να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

Ο Γκρίφιν με 15 πόντους και 6 ασίστ, φαινόταν ένα επίπεδο πάνω από όλους στο γήπεδο, ο Κακλαμανάκης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τέρνερ με 17 πόντους (3/4 τρίποντα, 4/6 δίποντα) επιβεβαίωσε τον τίτλο του σκόρερ που του έχει δοθεί.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζέιμς Ουέμπ, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με τρία τρίποντα.