Ήττα εντός προγράμματος σε μια «μεστή» εμφάνιση

Ήττα εντός «προγράμματος» για τη Λάρισα BC στην Αθήνα, χάνοντας από τον Παναθηναϊκό με 69 – 60 στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League στο ΟΑΚΑ.

Η Λάρισα BC έκανε μια αρκετά «μεστή» εμφάνιση που έδειξε πως φέτος θα είναι μια δυνατή και υπολογίσιμη αντίπαλος για όλους τόσο στα εντός αλλά και στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Φοβερός Σακίλ Γκόντγουιν που τα έκανε σχεδόν… όλα. Μακριά από τον κακό του εαυτό ο Κεν Μπράουν, δεν βοήθησε τη Λάρισα στην επίθεση. Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης το γεγονός πως ο Μπράντον Ρας δεν πήρε τις προσπάθειες που του αναλογούν, τη στιγμή όπου ο Τζέρι Σμιθ των 16π. αρκετές φορές «ταλαιπώρησε» τη μπάλα στην επίθεση της Λάρισας, κάνοντας κακές επιλογές.

Ήττα εντός προγράμματος που δίνει… τροφή για σκέψη στη Λάρισα, που μπορεί φέτος να κάνει το κάτι παραπάνω.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, όπου και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό όταν και βρέθηκε να χάνει στο τέλος του ημιχρόνου με 31 – 30, την στιγμή όπου είχε την ευκαιρία να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας… «κεφάλι» στο σκορ.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες πηγαίναν καλάθι – καλάθι έως το 13 – 11, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά και «έχτισε» μια μικρή διαφορά οκτώ πόντων, πριν την «μαζέψει» και πάλι η Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, ο οποίος με δύο εντυπωσιακές άμυνες του Παπαγιάννη και κάρφωμά του στο transition ξέφυγε με 19 – 11 (6 – 0 σερί) με τον Λίνο Γαβριήλ να καλεί τάιμ άουτ, το οποίο και έπιασε «τόπο».

Και αυτό διότι η Λάρισα «ροκάνισε» τη διαφορά για να έρθει με τρίποντο του Παπαδάκη να φτάσει στο… καλάθι (25 – 23).Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με τον Ντίνο Μήτογλου από τη κορυφή της περιφέρειας να πετυχαίνει καλάθι τριών πόντων για το 28 – 23, στα 02:25 για το φινάλε του ημιχρόνου. Το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου άνηκε στη Λάρισα με τον Μπράντον Ρας να πετυχαίνει τρίποντο 47” για το ημίχρονο φέρνοντας τη διαφορά των δύο ομάδων στον πόντο και έχοντας και χρόνο να περάσει και μπροστά πριν το ημίχρονο, κάτι το οποίο και δεν έγινε όμως.

Στην επάναληψη ο Παναθηναϊκός είχε τον Κασελάκη «on fire» και με δικούς του επτά συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός έκανε το 38 – 32 στο 23:02. Ο Ουάιτ πήρε τη σκυτάλη για λίγο από τον Κασελάκη για να πάει τη διαφορά και πάλι στο +8, πριν πάρει τα ηνία στο σκορ και πάλι ο Κασελάκης για το 42 – 32, που ήταν έως εκείνη τη στιγμή (23:42) το «μάξιμουμ» της διαφοράς για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι.

Σμιθ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό και Γκόντγουιν (6 πόντους με γκολ φάουλ) η Λάρισα «έτρεξε» ένα σερί 8 – 0 και έφερε το ματς στο 42 – 40 στο 25:37, μη αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο παιχνίδι, με τον Μπράουν να έχει και προσπάθεια για να ισοφαρίσει το παιχνίδι στα 26:00.

Ότι δεν κατάφερε ο Μπράουν, το πέτυχε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπράντον Ρας, που με σουτ τριών πόντων από τη κορυφή της περιφέρειας, έφερε το ματς στην ισοπαλία (43 – 43, 26:45).

Ο Λίνος Γαβριήλ έκανε «ροτέισον» στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε με ένα σερί 9 – 1, κάνοντας το 51 – 44 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου η Λάρισα έκανε κακές επιλογές στην επίθεση και σε συνδυασμό με το ότι ο Παναθηναϊκός έβρισκε το καλάθι της, η διαφορά έφτασε στους έντεκα πόντους 06:01 πριν τη λήξη.

Η Λάρισα είχε κορυφαίο παίκτη τον Σακίλ Γκόντγουιν ο οποίος έκανε ότι ήθελε κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού μαζεύοντας πολλές φορές και ριμπάουν ανάμεσε σε τέσσερις (!) αντιπάλους. Συγκεκριμένα μάζεψε 10 ριμπάουντ (9 επιθ.), πετυχαίνοντας και 16 πόντους (5/14 διπ., 6/8 β.).

Στο σκοράρισμα της Λάρισας βοήθησαν και οι Σμιθ (16π.) και Ρας (11π.), ενώ ο Ουέμπ μάζεψε 12 ριμπάουντ.