Ήττα στις Σέρρες για τον Απόλλωνα

Ο Πανσερραϊκός νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 2. Πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Ζεράρ Σαραγόρα. Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η ομάδα της Φιλιππούπολης.

Ο Μαντζάρης στο 13’ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ εντός περιοχής του Ζέρη από τα δεξιά. Στο 16’ ο Ζέρης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Σκούπρας την τελευταία στιγμή κατάφερε να διώξει πριν ο Κόντσι την στείλει στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Εν τέλει ο Πανσερραϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ (1-0) στο 29’. Ο Μαντζάρης έκανε λάθος μεταβίβαση προς τον Χατζή, ο Ανάκογλου έκλεψε την μπάλα, η οποία έφτασε στον Παπαβασιλείου, με τον τελευταίο να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-0 των Σερραίων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 49’ η σέντρα-σουτ του Ανάκογλου από τα αριστερά δυσκόλεψε τον Μαντζάρη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 75’ ο Σκούπρας έβαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Στέλιος Παναγιώτου έπιασε την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Οι συνεχείς διακοπές στο δεύτερο ημίχρονο δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος για τα «λιοντάρια», που έφτασαν στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Κουκόλης, Γιανναράκης, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι, Ανάκογλου (82’ λ.τρ. Έππας), Κανίς, Κόντσι (76’ Φουάσης), Παπαβασιλείου (86’ Χαϊνταρά).

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Στράτσια): Μαντζάρης, Τιμπουέ, Καρρίκι, Γιαννίτσης, Σκούπρα, Χατζής, Λίταινας, Μπαλογιάννης (57’ λ.τρ. Ζιάκας), Βίγια (81’ Νούσιος), Λεμάνγκρ (65’ Παναγιώτου), Κανούλας.