«Αγγλικό» σκορ σε… «Αγγλικό» τοπίο!

Την νίκη επί της Θύελλας Βασιλί με 4 – 2 πανηγύρισε η Ομόνοια Λάρισας για την 5η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας, σε ένα βροχερό και μουντό Σάββατο που θύμιζε… Αγγλία!

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες έχασαν από μια καλή ευκαιρία για ανοίξουν το σκορ. Η Θύελλα στο 1′ λεπτό με τον Δημητρόπουλο που θα βρεθεί σε θέση βολής με την μπάλα να περνάει άουτ και η Ομόνοια στο 3΄λεπτό όταν ο Νταφόπουλος θα περάσει και τον Γκατζανά, με τον Γ. Τριανταφύλλου να σώζει την μπάλα που πήγαινε προς την κενή εστία.

Στα επόμενα λεπτά του πρώτου μέρους η Ομόνοια θα κρατήσει την υπεροχή των κινήσεων στο παιχνίδι και στο 26′ ο Γιαννακόπουλος από τα δεξιά θα σουτάρει με την μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νταφόπουλος θα ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1 – 0.

Στο 36′ θα έρθει η σειρά της Θύελλας να σκοράρει. Ο Αλεξίου θα κλέψει θα δώσει την μπάλα στον Κατμέρο αυτός θα κάνει την κάθετη πάσα στον Χρήστο Ζαγγανά που θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ και θα πετύχει την ισοφάριση κάνοντας το 1 – 1.

Στην επανάληψη στο 47′ η Ομόνοια θα προηγηθεί ξανά όταν ο Βασιλόπουλος θα πασάρει και ο Γιαννακόπουλος θα πετύχει το 2 – 1.

Στο 54′ ο Χατζής θα βρεθεί απέναντι στον Γκατζανά σε θέση τετ α τετ με τον τελευταίο να μπλοκάρει την φάση. Στο 56′ ξανά ο Χατζής από την αριστερή πτέρυγα θα σεντράρει ο Γιαννακόπουλος στην κίνηση θα κάνει το 3 – 1 για τους γηπεδούχους.

Στο 67′ ο Ζαγγανάς θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση και θα βάλει την Θύελλα ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 3 – 2.

Στο 71′ με ατομική ενέργεια ο Βούρτουρας θα κάνει το τελικό 4 – 2, ενώ ο ίδιος παίκτης θα σημαδέψει το κάθετο δοκάρι στο 76′ λεπτό της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν θα αλλάξει κάτι με την Ομόνοια να κερδίζει την Θύελλα Βασιλί με σκορ 4 – 2.