«Αγχώθηκε» στο φινάλε, αλλά νίκησε ο Ηρακλής Λάρισας

Ο Ηρακλής Λάρισας παραλίγο να κάνει τα εύκολα… δύσκολα, όμως εν τέλει κατάφερε να πανηγυρίσει την εκτός έδρας νίκη με 3 – 2 επί της Δόξας Αργυροπουλίου, για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Λάρισας.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο παιχνίδι ο Ηρακλής Λάρισας, ο οποίος κατάφερε από αρκετά νωρίς να μπει σε θέση οδηγού στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ήταν μόλις το 11ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ζέρβας με προβολή από φάουλ του Βέλα νίκησε τον Κιλιργιώτη για το 0 – 1.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους και λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 32ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Βέλας με λόμπα «κρέμασε» τον Κιλιργιώτη και έκανε το 0 – 2.

Το δεύτερο ημίχρονο τώρα, ξεκίνησε όπως έκλεισε το πρώτο. Με γκολ για την ίδια ομάδα και με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Καθώς με το καλημέρα της επανάληψης, στο 46′, ο Βέλας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0 υπέρ του Ηρακλή Λάρισας με σουτ έξω από την περιοχή και φάνηκε έτσι να «κλειδώνει» τη νίκη.

Ωστόσο η Δόξα Αργυροπουλίου κατάφερε άμεσα να απαντήσει σε αυτό το γκολ που δέχτηκε και πέντε λεπτά αργότερα ο Παναγιώτης Κίτσιος κατάφερε να μειώσει σε 1 – 3 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώσουν ακόμη περισσότερο με τον νεαρό Καραστέργιο, όμως πλέον ήταν αργά, με το 3 – 2 υπέρ του Ηρακλή Λάρισας να παραμένει μέχρι το τέλος.