ΑΕΛ και Μύτικας πανηγυρικά στην Α’1 ΕΣΚΑΘ

Δύο τελικά ήταν οι Λαρισινές ομάδες που κέρδισαν κατηγορία την φετινή περίοδο στην ίσως και πιο δύσκολη κατηγορία των τοπικών πρωταθλημάτων της Α’2 ΕΣΚΑΘ με την ΑΕΛ να αναδεικνύεται δευτεραθλήτρια του 1ου Ομίλου και τον Μύτικα Λάρισας να κερδίζει το τελευταίο ματς τη χρονιάς κόντρα στους Σοφάδες καταλαμβάνοντας έτσι την 4η θέση πέρνωντας το εισιτήριο για την Α’1 ΕΣΚΑΘ.

Νίκη και άνοδος…

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η ΑΕΛ μια επιτυχημένη σαιζόν, στην οποία συνδύασε άνοδο και καθιέρωση παικτών από την Ακαδημία της, νικώντας εύκολα στα Τρίκαλα τον τοπικό Κρόνο με 69 – 44.

Απαλλαγμένη από οποιοδήποτε άγχος και με διάθεση να παίξει καλό μπάσκετ, η ΑΕΛ παρατάχθηκε στον αγώνα έχοντας στη σύνθεση της ουσιαστικά το εφηβικό της τμήμα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (28 – 31) όμως οι βυσσινί έδειχναν οι κυρίαρχοι του ματς.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο. Οι νεαροί παίκτες της ΑΕΛ με υποδειγματική άμυνα αλλά και θέαμα στην επίθεση, διεύρυναν συνεχώς τη διαφορά (34-50) και έφθασαν εύκολα στη νίκη 44 – 69, χειροκροτούμενοι μάλιστα και από τους φιλάθλους των γηπεδούχων.