Ακίνδυνη και πάλι, δεν απέφυγε την ήττα

Μία ΑΕΛ που δεν απείλησε καθόλου τον Άρη, ηττήθηκε με σκορ 1 – 0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League το απόγευμα της Τρίτης.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη πόλη της Θεσσαλονίκης στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης», εκεί που η ΑΕΛ γνώρισε ακόμη μία ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Αποτέλεσμα αυτού, το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα να συνεχίσει στους οκτώ βαθμούς και τη προτελευταία θέση, ενώ η ομάδα του Άκη Μάντζιου με τη νίκη αυτή έφθασε τους τριάντα εννέα βαθμούς και τη δεύτερη προσωρινά θέση στη βαθμολογία.

Το γκολ που χάρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στο 30′. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ρόουζ πήρε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Στο 58′ ο Μάνος σκόραρε με προβολή για τον Άρη, όμως ο διαιτητής Κουμπαράκης, μετά την ενημέρωση του VAR ακύρωσε σωστά το τέρμα ως οφσάιντ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ δεν κατάφερε να σημειώσει ευκαιρία, ενώ στην επανάληψη απείλησαν οι Μιλοσάβλιεβιτς (63′) και Ακούνια (80′) δίχως όμως να βρίσκουν εστία στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Από πλευράς Άρη οι «κιτρινόμαυροι» είχαν σημαντικές στιγμές στο ματς με τους Γκάμα (13′), Γκαρσία (17′), Σάσα (34′) και Σίλβα (81′) με το 1 – 0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα…

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντκρεν (70′ Σάκιτς), Ιωάννου, Ρόουζ, Δεληζήσης, Τζέγκο (69′ Ματίγια), Σάσα, Γκάμα (70′ Σίλβα), Γκαρσία, Μπερτόλιο, Μαντσίνι (19′ λ.τ. Μάνος).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Τσόσιτς, Σπαρβ (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Νικολιάς, Κολομπίνο, Πινακάς (83′ Γλυνός), Ντουρμισάι, Τρούγιτς (65′ Ακούνια).