Αλήθειες και ψέματα από την 26η αγωνιστική

Ο Ουζουνίδης νίκησε τη μάχη των πάγκων στο ντέρμπι. Αλήθεια.

Στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ο Παναθηναϊκός ήταν αξιοθαύμαστος. Άψογα διαβασμένος, «χτυπώντας» στα αδύναμα σημεία της ΑΕΚ και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις που θα μπορούσαν να επιφέρουν ακόμα περισσότερα γκολ. Η ΑΕΚ δεν είχε αντίδοτο στον τρόπο παιχνιδιού των «πράσινων», επηρεάστηκε από το  γρήγορο γκολ και έκλεισε το πρώτο 45λεπτο με αρκετά προβλήματα. Αν το ματς έληγε 2-2, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως οι δύο προπονητές είχαν από ένα ημίχρονο, αφού η είσοδος του Πέκχαρτ και του Χριστοδουλόπουλου άλλαξε την εικόνα και την ψυχολογία της Ένωσης. Ο Παναθηναϊκός όμως πήρε τη νίκη και στο γκολ που έκρινε την αναμέτρηση οι αλλαγές του Ουζουνίδη ήταν εκείνες που έπαιξαν καταλυτικό ρόλο. Πρώτα ο Λέτο και μετά ο Λουντ, πριν ο Μπεργκ πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Το ντεφορμάρισμα του Φορτούνη είχε να κάνει με τη διαχείριση του Μπέντο. Ψέματα.

Φέτος ο Φορτούνης είναι σκιά του καλού του εαυτού και αυτό, όπως αποδεικνύεται στο χορτάρι, δεν έχει να κάνει με τον προπονητή. Η μέθοδος του Μπέντο, ο οποίος επέλεξε στην αρχή να τον αφήσει εκτός για κάποια ματς δεν απέδωσε, όμως η εικόνα του γεμάτου ταλέντο παίκτη του Ολυμπιακού δεν ήταν καλύτερη ούτε με τον Βούζα, αλλά ούτε και στο πρώτο ματς του Λεμονή. Η αλλαγή προπονητών πιθανόν να έχει επηρεάσει και τον ίδιο.

Η επιλογή του Πατίτιο δεν βγήκε στον Χιμένεθ. Αλήθεια.

Ήταν η έκπληξη του Χιμένεθ, ο οποίος προσπάθησε να βγάλει άσο από το μανίκι και να αλλάξει τις ισορροπίες στη σκακιέρα που πριν το ματς λίγα είχε να κρύψει, αφού λίγο-πολύ ήταν γνωστοί τόσο οι εκλεκτοί των δύο προπονητών, όσο και ο τρόπος που αγωνίζονται. Ο Πατίτο όμως δεν μπήκε ποτέ στο ματς, δημιουργώντας χώρους από την πλευρά του, οι οποίοι επηρέαζαν ολόκληρη τη λειτουργία της ΑΕΚ. Δεν βοήθησε ούτε επιθετικά και μοιραία έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Ο Πλατανιάς κατέρρευσε μετά το γκολ του Ολυμπιακού. Ψέματα.

Για μια ακόμα αξιοπρεπέστατη εμφάνιση του Πλατανιά, παρά την ήττα, στο φετινό Πρωτάθλημα. Οι Χανιώτες έβαλαν δύσκολα στο ντεμπούτο του Λεμονή, ενώ ακόμα και όταν δέχθηκαν το δεύτερο γκολ δεν κατέρρευσαν, όπως περίμεναν αρκετοί. Οι παίκτες του Παράσχου δημιούργησαν τρεις ευκαιρίες σε ισάριθμα λεπτά ακριβώς μετά το γκολ και θα μπορούσαν να φέρουν νέους πονοκεφάλους στον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Αλήθεια.

Ο Κάνιας έγινε ο 14ος παίκτης του ΠΑΟΚ που βρίσκεται φέτος δίχτυα. Το σκοράρισμα αποτελούσε τον μεγάλο μπελά του δικεφάλου στον πρώτο γύρο όμως η άφιξη κυρίως του Πρίγιοβιτς τον Ιανουάριο, αλλά και των υπόλοιπων παικτών, όπως και η εντατική δουλειά που έγινε σε αυτόν τον τομέα δείχνει πλέον να αποδίδει καρπούς. Η ομάδα του Ίβιτς για ένα ακόμα ματς δεν βρήκε γκολ από τους Αθανασιάδη-Κουλούρη, όμως ο Κάνιας και ο Κίτσιου έκαναν τη δουλειά, βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο τα ποσοστά γκολ/τελική της ομάδας τους.

Ο Μασούντ είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες στο Πρωτάθλημα. Αλήθεια.

Ήταν για ένα ακόμα ματς εξαιρετικός. Η μπαλιά για το γκολ του Μπεν, το γκολ της δεκαετίας που παραλίγο να βάλει από το κέντρο, οι μεταβιβάσεις του που έκοβαν στα δύο την άμυνα του Ατρόμητου. Ο Μασούντ έχει ποιότητα που άνετα θα μπορούσε να σταθεί στο επίπεδο των «μεγάλων» του Πρωταθλήματος και οι παραστάσεις του στο χορτάρι της Νέας Σμύρνης είναι πραγματικά απολαυστικές.