Αναγέννηση… ειδικών συνθηκών!

Ένα ανέλπιστα όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Φαρσάλων, ανάμεσα στην Αναγέννηση Φαρσάλων και τις Νέες Καρυές, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι μετρημένες στα δάχτυλα, αλλά να βλέπουμε πέντε γκολ!!! και ανατροπή εν τέλει με τους «κόκκινους» του Βασίλη Κατσιαούνη αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ να πανηγυρίζουν, την νίκη-πρόκριση με σουτ-βολίδα του Μπούλαρι στο 88’.

Γράφει ο Άλκης Σούρλας

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο λεπτό με τους «μπλε» όταν μετά από σέντρα του Τσικρικά, ο Καλόγηρος πήρε την κεφαλιά όμως ο Γκατζανάς μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

DSCN0662[1] (Αντιγραφή)

Στην αρχή του αγώνα η κυριαρχία της ομάδος του Νίκου Βλαχούλη, ήτανε εμφανής και στο 14′ καρποφόρησε όταν από όμορφη κάθετη πάσα του Καλόγηρου που «άνοιξε» την άμυνα στα δύο ο Τσικρικάς με ψύχραιμο πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού τις Νέες Καρυές, για το 0 – 1. Κι ενώ το θέαμα στο πρώτο μέρος ήτανε κάτω του μετρίου, και για να δούμε κάτι αξιόλογο έπρεπε να φτάσουμε στο 33’, όταν το σουτ του Γκούγκλα πέρασε λίγο άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκατζανά.

DSCN0665[1] (Αντιγραφή)

Με αυτές τις “πενιχρές” ευκαιρίες και το θέαμα του πρώτου ημιχρόνου, ούτε ο πιο αισιόδοξος ποδοσφαιρόφιλος δεν περίμενε αυτό που θα διαδραματιζόταν στα επόμενα σαρανταπέντε λεπτά. Στο 58′ και έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια ο Κ. Θεοχάρης «σέρβιρε», ο Τζερεμές «χόρεψε» τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα τελείωμα-ποίημα στο δεξί «παράθυρο», έφερε το ματς στα ίσια.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 2014 - 2015 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Επόμενη καλή στιγμή στο 68′ όταν το δυνατό σουτ του Κανάκη, πέρασε λίγο άουτ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η «βροχή» των γκολ με τον Κανάκη στο 71′ και μετά από δοκάρι στο σουτ του Αετόπουλου και ασθενή επέμβαση του Γκατζανά στο πλασάρισμα του Παπαθανασίου, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του και αυτός ψύχραιμα την έστειλε στο βάθος της εστίας κάνοντας το 1 – 2.

DSCN0675[1] (Αντιγραφή)

Στο 76’ ο Τζερεμές έστειλε την προειδοποιητική βολή, με απευθείας κόρνερ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε ο ίδιος στο 76’ ο ίδιος το έκανε ο Χριστοδούλου όταν έπειτα από πάσα πάρε – βάλε του Τζερεμέ στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε και έφερε τον αγώνα και πάλι στο» Χ» για το 2 – 2.

Ενώ όλα έδειχναν πως ο αγώνας έβενε προς την παράταση και οι δύο προπονητές ετοίμαζαν τα πλάνα τους για τα επόμενα τριάντα, δύσκολα λεπτά ο Μπούλαρι στο 88’ αποφάσισε να δοκιμάσει το πόδι του από απόσταση 30 μέτρων και δικαιώθηκε, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε βρέθηκε στο «πλεκτό» και όλοι οι άνθρωποι της Αναγέννησης στον έβδομο ουρανό.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάτι και η Αναγέννηση πήρε την παλικαρίσια νίκη και μαζί το εισιτήριο που την στέλνει στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 2014 - 2015 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αναγέννηση Φαρσάλων (Βασίλης Κατσιαούνης): Γκατζανάς, Τριανταφύλλου, Β. Μουτκανάς, Μπούλαρι, Σακκάς, Ρούμπας, Θ. Μουτκανάς, Γ. Θεοχάρης (57 Β. Θεοχάρης), Κ. Θεοχάρης (75’ Κουτσικόπουλος), Τζερεμές, Ψαρογιώργος (69’ Χριστοδούλου).

ΝΕΕΣ ΚΑΡΥΕΣ 2014 - 2015 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Α.Ο. Νέων Καρυών (Νίκος Βλαχούλης): Παπαδογούλας, Αθανασίου, Γκούγκλας, Ζαχαρίας, Παπακωνσταντίνου, Κυριακάκης (45’ Παπαθανασίου), Αετόπουλος, Χίος (55’ Περδίκης), Νέλι, Καλόγηρος, Τσικρίκας (45’ Κανάκης)