Ανατροπή… ψυχής για το Στόμιο

Έπιασε το Μελισσοχώρι ο Θερμαικός Στομίου, στη βαθμολογία, καθώς με εντυπωσιακή ανατροπή κέρδισε με 4 – 2 στην έδρα του. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς οι γηπεδούχοι, βρήκαν τη δύναμη και ανέτρεψαν στο τέλος και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν από νωρίς και είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν και άλλο το σκορ στην αναμέτρηση. Τελικά και οι δύο ομάδες έμειναν στην 5η θέση ισοβαθμώντας με δέκα βαθμούς.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 15′ όταν ο Κατσιβλάς, με προβολή από κοντά έκανε το 0 – 1, ενώ πέντε λεπτά μετά ξανά ο ίδιος παίκτης με πανομοιότυπο τρόπο διεύρυνε κι άλλο το σκορ σε 0 – 2, φέρνοντας σε ψυχρολουσία τους γηπεδούχους.

Χωρίς να κατεβάσουν ρυθμούς οι ποδοσφαιριστές του Μελισσοχωρίου θα χάσουν ακόμα δύο ευκαιρίες με τους Μπουντίνα και Ακριβοσούλη να αστοχούν, στο 25′ και 30′.

Οι παίκτες του Στομίου το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στη λήξη του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 40′  με πέναλτι. Την ανατροπή κέρδισε ο Σαπουνάς ενώ την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Αλβανός όπου ήταν εύστοχος για το 1 – 2.

Άλλο πρόσωπο έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που μπήκαν ψυχωμένα για τη νίκη. Στο 57′ ο Τζιότζιος μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα με προβολή για την ισοφάριση και το 2 – 2.

Η απόλυτη ανατροπή σημειώθηκε στο 75′, όταν σε μία παρόμοια φάση και πάλι ο Τζιότζιος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3 – 2, ξανά από εκτέλεση κόρνερ. Το κερασάκι στην τούρτα, “τοποθετήθηκε” στο 83ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στο “παραθυράκι” του τερματοφύλακα για το τελικό 4 – 2.

Θερμαϊκός Στομίου (Κώστας Ξαφάρας): Δημεράς, Τοπάλης, Ξαφάρας Θ., Σινάνι, Οικονόμου, Δεσπότης, Τζιότζιος, Ταπατάς Κ. (55′ Ταπατάς Γ.), Τσιάρας (55′ Ξαφάρας Κ.), Αλβανός (75′ Αλεξίου), Σαπουνάς.

Αστήρ Μελισσοχωρίου (Ηλίας Αράπης): Γάτσιος, Βαλώζος, Παπαϊωάννου, Ζαφειρίου, Παπαδούλης (80′ Λώζος), Γούρναρης, Ακριβοσούλης, Κουτσογιάννης, Κατσιφλάς (70′ Αντωνόπουλος), Λιάγκας, Μπουντίνας (47′ λ.τ. Μπαζιούλης).