Ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο

Ο αθλητικός δικαστής αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα του Περιστέριου με την Λάρισα, ωστόσο η ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν αυτή που κυριάρχησε ξανά και με το 80 – 56 «κλείδωσε» την έκτη θέση.

Με το αποτέλεσμα αυτό το Περιστέρι, που μετρούσε πέντε ήττες στα τελευταία έξι παιχνίδια, ανέβηκε στο 10-11 και κλείδωσε την έκτη θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Για την ομάδα των δυτικών προαστίων κορυφαίοι ήταν οι Τζόρνταν Φόρντ (18π.), Τρε ΜακΛίν (14π., 10ρ.), Τεράν Πέτεγουεϊ (12π.) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (10π.).

Από την άλλη, η Λάρισα εξασφάλισε την παραμονή της στη κατηγορία από την προηγούμενη αγωνιστική κι έτσι το σημερινό παιχνίδι, δεν είχε κάποιο σημαντικό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Για τους Θεσσαλούς ξεχώρισαν οι ΝτεΒόν Ουάσινγκτον (15π.) και Σπύρος Μούρτος (13π.).

To Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να αποκτήσει μία διαφορά πέντε πόντων (5-0), την οποία και διατήρησε στη συνέχεια (7-2, 9-4). Ωστόσο γρήγορα η Λάρισα ισορρόπησε την κατάσταση και στα μισά του δεκαλέπτου έφερε το ματς στον πόντο (11-10). Το τάιμ άουτ στο σημείο εκείνο, βοήθησε τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να συνέλθουν. Οι Περιστεριώτες ξέφυγαν με επτά στο 8ο λεπτό (20-13), όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απάντηση, αφού με πρωταγωνιστές του Ουόσπαν και Ουάσινγκτον έτρεξαν ένα σερί 7-0 κι έτσι η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη στους 20 πόντους.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι Θεσσαλοί ευτύχησαν να προηγηθούν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, χάρη στις βολές του Ουάσινγκτον (20-22), αλλά το Περιστέρι με ένα γρήγορο 6-0 πήρε ξανά τα ηνία (26-22). Το μομέντουμ όμως ευνοούσε τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου, οι οποίοι 5:50 πριν το ημίχρονο ήταν μπροστά με 26-30. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (29-33), ωστόσο στα τελευταία 3:54 οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με επιμέρους σκορ 10-2, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-35.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Ένα σερί 7-0 τους έφερε στο 22’ σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (46-35). Η άμυνα του Περιστέριου ήταν εξαιρετική και η Λάρισα δε μπορούσε με τίποτα να βρει σκορ. Κάπως έτσι το σερί έφθασε στο 16-0 και η «ψαλίδα» άνοιξε στους 20 πόντους (55-35) στο 26ο λεπτό. Οι Θεσσαλοί χρειάστηκαν δύο βολές του Χάγκινς, έπειτα από 6:13, για να πετύχουν τους πρώτους τους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί φάνηκε να «ξυπνούν» και στο 29’ μείωσαν την απόσταση στους 12 (56-44), όμως στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έβαλαν επτά αναπάντητους πόντους και πήγαν στο +19 (63-44).

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος απέκτησε μόνο διαδικαστικό χαρακτήρα. Όμως οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους, ενώ με το επιμέρους 8-2 που έκλεισαν την αναμέτρηση, έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (80-56).

Τα Δεκάλεπτα
20 – 20, 39 – 35, 63 – 44, 80 – 56.

Γ.Σ. Περιστερίου (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 12(2), Μακλίν 14, Τζόουνς 9, Κρόκετ 7(1), Μάντζαρης 4(1), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης 10, Φορντ 18(3), Σαλούστρος 4.

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ρας 2, Κώττας 2, Ουέσπαν 8, Καμπερίδης 2, Μούρτος 13, Χάγκινς 7(1), Ουάσινγκτον 15(3), Καμάρας, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος 2, Παπαδάκης 5, Γκόρντον.