Αν έχεις Κουβελά… «διάβαινε»

Επιστροφή στις νίκες για το Κιλελέρ, το οποίο στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε… «γκάζι» και έκαμψε την αντίσταση του Αετού Μακρυχωρίου επικρατώντας με 4 – 1 εντός έδρας.

Έτσι μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Αχιλλέα Φαρσάλων, το Κιλελέρ επανήλθε στις… επάλξεις. Πλέον έχει μαζέψει συνολικά δεκαοχτώ βαθμούς τη φετινή αγωνιστική περίοδο και κατέχει τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Όσον αφορά τον Αετό, παρέμεινε στους έξι βαθμούς και τη 14η θέση της βαθμολογίας.

Το Κιλελέρ ως γηπεδούχος ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να φτάσει απειλητικά μπροστά από την αντίπαλη εστία. Έτσι, φτάσαμε στο 18ο λεπτό, όταν από χέρι αμυντικού μέσα στην αντίπαλη περιοχή του Μακρυχωρίου, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, ανέλαβε ο Κουβελάς, ο οποίος παρουσιάστηκε ψύχραιμος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι όμως συνήλθαν γρήγορα και αντέδρασαν, φτάνοντας στην ισοφάριση πριν καν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο συγκεκριμένα, στο 36ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Τσαπατόρης βρέθηκε πήρε ασσίστ-κεφαλιά από τον Πέππα στο δεύτερο δοκάρι και εξ’ επαφής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην «επανάληψη» ωστόσο το Κιλελέρ, ξεκίνησε όπως και στο πρώτο μέρος.

Πίεσε και κατάφερε να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Κουβελάς και πάλι, νίκησε για δεύτερη φορά τον γκολκίπερ του Αετού Μακρυχωρίου, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 2 – 1. Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Ούτε και ο… Κουβελάς, ο οποίος με το τρίτο προσωπικό τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1, σημειώνοντας παράλληλα χατ – τρικ, χάρις σε απευθείας χτύπημα φάουλ.

Την τελευταία «λέξη» στην αναμέτρηση είχε το Κιλελέρ, το οποίο στο 86′ με τον Αναγνώστη εξ’ επαφής «έγραψε» το τελικό 4 – 1.