Απογοήτευση και ήττα…

Κατώτερη των περιστάσεων η ΑΕΛ, γνώρισε την ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας με 1 – 0 χάρις σε πέναλτι του Κοζορώνη στο 67′ στο Στάδιο Αλκαζάρ, σε ένα ματς για τη 14η αγωνιστική του Βόρειου Ομίλου της Super League 2.

Μετά από πολύ καιρό, λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος για τα έσοδα από το στοίχημα, η ΑΕΛ δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμένη, μη θυμίζοντας την ομάδα που ήταν πριν την διακοπή. Έτσι ηττήθηκε στο θεσσαλικό ντέρμπι από τη Καρδίτσα, στη πρώτη της εντός έδρας ήττα από την ΑΣΑ σε επίσημο ματς.

Καθυστέρηση και ενός λεπτού σιγή

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με περίπου δέκα λεπτά καθυστέρηση, όπως μπορείτε να διαβάσετε εδώ, λόγω της εμμονής του διαιτητή Ιωάννη Παπαδόπουλου, να κατέβουν τα πανό διαμαρτυρίας για το τραγικό συμβάν στα Τέμπη. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ, επομένως ο αγώνας ξεκίνησε κανονικάm, αφού πρώτα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, εις μνήμην των θυμάτων.

Παραλίγο αιφνιδιασμός από ΑΣΑ, πρωτοβουλία για την ΑΕΛ

Στα αγωνιστικά τώρα, η Αναγέννηση Καρδίτσας με τη σέντρα του αγώνα, παραλίγο να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Στο πρώτο λεπτό και μετά από ατομική ενέργεια του Γιάκου από τα αριστερά και παράλληλη πάσα στη καρδιά της άμυνας, ο Πολίτης εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σουλούκου.

Από εκεί και πέρα όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ξανά. Οι «βυσσινί», κράτησαν τη μπάλα στα πόδια τους και έκλεισαν τους αντιπάλους τους στο δικό τους μισό. Χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να απειλούν με ευκολία. Πραγματοποιώντας τη πρώτη τους απειλή αρκετά μετά.

Υπεροχή, αλλά απειλή μόνο από στημένα

Χαρακτηριστικό αποτελεί, πως η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 17′ από στημένη φάση.  Ο Παπαγεωργίου από εξαιρετική θέση, εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου. Τόσο δίπλα που πολλοί φίλαθλοι στις κερκίδες του γηπέδου, μπερδεύτηκαν και πανηγύριζαν, νομίζοντας πως η μπάλα είχε βρει στην εσωτερική πλευρά των διχτύων.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ και πάλι από στημένη φάση, δημιούργησε μια καλή στιγμή. Ο Θωμαΐδης από τα δεξιά εκτέλεσε κόρνερ… μιμούμενος τον Κώστα Παπαγεωργίου, δίνοντας φάλτσα στη μπάλα, ο Τσέλιος δεν ήλεγχε τη πορεία της και αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ, με τον νεαρό παίκτη να φτάνει πολύ κοντά στο πρώτο του επίσημο γκολ.  Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία στο πρώτο μέρος.

Χαμηλός ρυθμός και επικίνδυνη η Καρδίτσα

Στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα του λεπτά, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας για πρώτη φορά να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα στο 50′, όταν από τα δεξιά ο Θωμαΐδης πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους του, μπήκε από τα πλάγια στη περιοχή και από τα όρια της γραμμής του άουτ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τσέλιος έπεσε και μπλόκαρε.

Λίγο αργότερα ο Αναγέννηση Καρδίτσας, σε μία από τις αντεπιθέσεις της σε κανονική ροή αγώνα, δημιούργησε τη δεύτερη της μεγάλη φάση. Μόνιμα ανάπτυξη γινόταν από τη δεξιά πλευρά άμυνας της ΑΕΛ, εκεί όπου κινούταν ο Ελιβέντο, ο οποίος μετά από αδράνεια της άμυνας κατάφερε να πασάρει στο ύψος του πέναλτι για τον Αθανασιάδη, που σούταρε, αλλά ο Σουλούκος σωτήρια απέκρουσε και στη συνέχεια ο Κοσονού έδιωξε πιο μακριά τη μπάλα.

Τιμωρία από τα έντεκα βήματα…

Στο 67′ λεπτό. η Αναγέννηση Καρδίτσας είχε κερδίσει ένα φάουλ. Το οποίο εκτελέστηκε, ο Αθανασιάδης πήρε τη κεφαλιά, ο Κοσονού δεν μπόρεσε να φτιάξει το σώμα του και η μπάλα βρήκε πάνω στο απλωμένο του χέρι, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κοζορώνης, σημάδεψε στη δεξιά πλευρά, ο Σουλούκος διάλεξε σωστή γωνία, βρήκε τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να τη διώξει και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, με το 0 – 1 να είναι γεγονός.

Της πήρε περίπου δέκα λεπτά της ΑΕΛ να βρει τα πατήματά της με τα νέα δεδομένα του αγώνα. Δημιουργώντας τη πρώτη της τελική μετά το γκολ που δέχτηκε, με τον Ογκμπόε που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, στην επάνοδό του μετά από τον τραυματισμό του, να κάνει τη κεφαλιά στο 77′, μετά από σέντρα του Μαϊδανού που είχε περάσει στη θέση του Κοσονού, μετά τη φάση του πέναλτι.

Χωρίς δημιουργία η ΑΕΛ, με τέσσερεις στόπερ η ΑΣΑ

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι «βυσσινί», δεν κατάφεραν να απειλήσουν συστηματικά. Δεν υπήρχε συνοχή, ούτε σωστή δημιουργία. Το 4 – 2 – 4 με Ογκμπόε και Τσιριγώτη στη κορυφή δεν «βγήκε» του κόουτς Ταουσιάνη, όπως ούτε οι διορθωτικές αλλαγές που επιχείρησε. Δεδομένων των συνθηκών, η ομάδα της Καρδίτσας έγινε πιο αμυντική.

Ο κόουτς Αμανατίδης, πέρασε ακόμη δύο στόπερ, έχοντας μέσα στη σύνθεση τέσσερεις κεντρικούς αμυντικούς! Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 88′ με γυριστή κεφαλιά του Τσιριγώτη, η οποία ωστόσο δεν ανησύχησε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την ΑΕΛ να γνωρίζει την ήττα που τη ρίχνει στη 3η θέση της βαθμολογίας.