Αποφασιστικό βήμα παραμονής για τον Λαρισαϊκό!

Ένα από τα πιο αποφαστιστικά βήματα για την παραμονή στον 1ο Όμιλο της Β’ ΕΠΣ Λάρισας έκανε ο Λαρισαϊκός κερδίζοντας με 2 – 1 την Δόξα Βαλανίδας, παρά του ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση.

Οι «πράσινοι» της Νέα Σμύρνης με το τρίποντό τους αυτό βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία μπήκε η Προοδευτική Βερδικούσιας. Τις δύο ομάδες τις χωρίζουν δύο μόλις βαθμοί. Την τελευταία αγωνιστική ο Λαρισαϊκός θα αγωνιστεί στον Ευαγγελισμό με την Αναγέννηση και θα θέλει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας για να σώσει την κατηγορία.

Στα της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ του Νίκου Παλάντζα μέσα από την περιοχή, πιάνοντας τους γηπεδούχους στον «ύπνο».

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης με τον Βάσσο. Ο Γούπος έκανε την σέντρα και ο Βάσσος με πλασέ στην κίνηση δεν λάθεψε για το 1 – 1 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 52′ ήταν η σειρά του Θοδωρή Γεωργούλα να βρει δίχτυα και να βάλει τον Λαρισαϊκό μπροστά στο σκορ, με το 2 – 1, να παραμένει έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από την σέντρα του αγώνα, οι δύο ομάδες τίμησαν τον διαιτητή της αναμέτρησης, Άγη Μπουμαρσόπουλο για όλα αυτά τα χρόνια προσφοράς του στη Λαρισινή διαιτησία, αποτελώντας έναν πρώτα απ’ όλα άνθρωπο και έπειτα διαιτητή – «κόσμημα» για την ΕΠΣ Λάρισας.

Λαρισαϊκός (Θοδωρής Γεωργούλας): Πατέτσος Α, Παράφορος, Σελήνης, Πατέτσος Ρ., Μικερτζής, Μανωλόπουλος (66′ Μπαλογιάννης), Βάσσος, (70′ Σαράφης) Γεωργούλας Θεοδ., Γκόλαντας, Γκουντάρας (46′ Καρλιγκιώτης), Γούπος.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Μελετίδης (55′ Καρβέλης), Καρβέλης, Μηλίτσης, Μαβίδης, Ντούφας, Σκριάπας, Κουρδής, Δεμερτζής (46′ Ρακιντζόγλου), Γκαλαφάγκας (65′ Στατήρης), Παλάντζας Ν., Βαρσάμης (46′ Φουρκιώτης).