«Απόδραση» από το Βασιλί για το Φιλοκτήτη Μελιβοίας

Μία σημαντική εκτός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας, ο οποίος επικράτησε με 2 – 1 της Θύελλας Βασιλί για τη 14η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα της Μελιβοίας ήταν αυτή που πρώτη κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και να μετατρέψει μία εξ’ αυτών σε γκολ και μάλιστα αρκετά νωρίς στο ματς. Πιο συγκεκριμένα ήταν μόλις το 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν από μπαλιά του Μαλαχτάρη ο Τζέφρι Σινάν βρέθηκε σε θέση βολής και νίκησε τον Φώτη Γκατζανά για το 0 – 1.

Ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε σε ένα καίριο χρονικό σημείο, διότι είχαμε μπει στη τελική ευθεία του πρώτου μέρους. Ήταν το 42ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Αλεξίου με όμορφο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και επανέφερε τις ισορροπίες, κάνοντας το 1 – 1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, τα λεπτά περνούσαν και το σκορ δεν άλλαζε. Όμως ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας δεν είχε πει ακόμα τη τελευταία του λέξη στο παιχνίδι, καθώς στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δεμερτζής δεν άφησε την ευκαιρία που του δημιούργησε ο Άγγελος Κορδαλής να πάει χαμένη και σκόραρε, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 1 – 2!

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν και τέσσερα δοκάρια στην αναμέτρηση με τους Μαντζαφλάρα και Τζέφρι Σινάν (τρία!).

Η νίκη αυτήν αφιερώνεται από τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας στον άτυχο Σάββα Ρούσι, που τραυματίστηκε στην αναμέτρηση με τον Αετό Αετολόφου.