“Αρχηγικό” τρίποντο στο 90′!

Με ένα γκολ του αρχηγού της ομάδας Σέργιου Βουτυρίτσα στην εκπνοή της αναμέτρησης, οι Ατρόμητοι επιβλήθηκαν με 1 – 0 του Κιλελέρ στο γήπεδο του Θεσσαλικού και εξασφάλισαν ουσιαστικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν πολλές ευκαιρίες, αφού έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Στεφούδη που είχε κατεβάσει “ρολά”!

DSC_0093 (Αντιγραφή)

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 4ο λεπτό για το Κιλελέρ, όταν ο γκολκίπερ των Ατρομήτων έδιωξε σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Κασσιού. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία του Κιλελέρ με ευκαιρία, όταν ο Τσάκουλης δοκίμασε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Κουκουφίκη να είναι σε ετοιμότητα και να απομακρύνει με τα πόδια.

DSC_0030 (Αντιγραφή)

Νέα καλή στιγμή για το Κιλελέρ στο 21′ με την κοντινή προβολή του Αποστόλη Ζιόμπουρα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 24′ ο Στεφούδης πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο βολέ του Τατία εκτός περιοχής.

DSC_0021 (Αντιγραφή)

Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος ήταν για την ομάδα του κ. Βουτυρίτσα, όταν ο Αμαρλαριώτης έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

DSC_0018 (Αντιγραφή)

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς δεν ήταν καλό ποιοτικά με τους παίκτες των δύο ομάδων να περιορίζονται σε δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος έλαβε χώρα στο 78′ για την ομάδα του Νίκου Αρσενίου. Ο Κασσιός έκανε παράλληλη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Αποστόλης Ζιόμπουρας ανενόχλητος από το δεύτερο δοκάρι έστειλε με πλασέ την μπάλα άουτ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ ΘΥΕΛΛΑ ΛΑΡΙΣΑΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Και αφού το Κιλελέρ έχανε τις κλασσικές ευκαιρίες που δημιουργούσε, η Λαρισινή ομάδα ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ μετά από φάση διαρκείας. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Χατζή, ο Κουκουφίκης έδιωξε με τις γροθιές, η μπάλα βρήκε αρχικά στο κεφάλι του Καλούση και στην συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι για να έρθει τελικά ο Βουτυρίτσας και να την σπρώξει με το κεφάλι σε κενή ουσιαστικά εστία για το 1 – 0, που ήταν και το τελικό σκορ.

DSC_0038 (Αντιγραφή)

Στην τελευταία φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν μια ακόμη καλή στιγμή για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Κουκουφίκης απέκρουσε εκπληκτικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Χατζή.

Most Valuable Player… Στεφούδης!

ΣΤΕΦΟΥΔΗΣ ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ ΘΥΕΛΛΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ο γκολκίπερ των Ατρομήτων με τις καθοριστικές επεμβάσεις του στο πρώτο ημίχρονο κράτησε “όρθια” την ομάδα του. Μέσα στους διακριθέντες δεν θα μπορούσαμε να μην συμπεριλάβουμε και τον Βουτυρίτσα που πέτυχε και το νικητήριο γκολ, αλλά και τον Καλούση που καθάριζε όλες τις φάσεις στην άμυνα της ομάδας του.