Ασταμάτητος ο Δαμασιακός!

Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Δαμασιακός νίκησε με 2 – 0 τον Δολιχιακό, χωρίς να απειληθεί σοβαρά.

Με αυτήν την νίκη οι γηπεδούχοι, παρέμειναν στην 1η θέση μαζί με την Αστραπή Νέας Πολιτείας, έχοντας 72 βαθμούς. Ενώ οι φιλοξενούμενοι έμεινα στην 10η θέση με 41 βαθμούς, δύο βαθμούς πίσω από τους 9ο και 8ο Βουκεφάλα και Τοξότη Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν να απειλήσουν μόλισς στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μουσιάρης έβγαλε την κάθετη μπαλιά για τον Τσιάλτα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, αλλά ο Ρουμπιές απέκρουσε την μπάλα. Ενώ στο 16΄οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που και πάλι απείλησαν, με πολύ ωραίο σουτ του Μπουνέ, το οποίο απέκρουσε και πάλι ο πολύ καλός σήμερα Ρουμπιές.

Στο 25΄τώρα, είχαμε την μεγαλύτερα φάση στο ματς για τον Δαμασιακό. Ο Καρακάνας έβγαλε μία σέντρα «ξυράφι», ο Λόλας έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι», καταλήγοντας στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Έτσι το 0 – 0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, είχαμε την ίδια εικόνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, έχοντας ταυτόχρονα έναν επιθετικό… «μονόλογο»! Στο 52΄λοιπόν ο Δαμασιακό έχασε την πρώτη του ευκαιρία στην επανάληψη. Ο Λόλας σέντραρε, ο επερχόμενος Καλέσης έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ενώ στο 75΄, ο Μπουκουβάλας έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά στο τετ – α – τετ που βγήκε έστειλε την μπάλα άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Μπουκουβάλας, το κατάφερε ο Μπουνές ένα λεπτό αργότερα. Όταν ο Μπακαΐμης έκανε την σέντρα ακριβείας και ο Μπουνές με καρφωτή κεφαλιά, άνοιξε τον δρόμο προς την νίκη για την ομάδα του.

Μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» την νίκη, καθώς ο Μπουνές με κεφαλιά, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2 – 0.

*Ο Δολιχιακός συγχαίρει την διαιτησία για την άξια παρουσία της. Και οι τρεις ήταν άριστοι και κοσμούν το ποδόσφαιρο.

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Μαστοροδήμος, Δαλαμάγκας (73′ Μανάκαρης), Μπακαΐμης, Καρακάνος, Πρατσίλας, Τσιάλτας, Μουσιάρης, Καλέσης, Λόλας (87′ Λέτσιος), Μπουκουβάλας, Μπουνές (88′ Δούκας).

Δολιχιακός (Κώστας Καζάκης): Ρουμπιές, Νούσιας, Θεωδοράκης Στ. (85′ Σουγλής Ζ.), Μπλέτσιος (46′ Σιαπάκος), Τριανταφύλλι, Σουγλής Στεφ., Καζάκης, Ζιάκος (80′ Παπακωνσταντίνου Αθ.), Ντόκος, Πρακατές, Σουγλής Κ.