Ασταμάτητος ο Εθνικός, κέρδισε και την Νίκαια 2012

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα έβαλε στη συλλογή του ο Εθνικός Λάρισας παραμένοντας σε απόσταση βολής από τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ, αφού επικράτησε της μαχητικής Νίκαιας 2012 με 71 – 55, σε έναν αγώνα που όμως επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του αθλητή των φιλοξενουμένων Μπελαλίδη Γιώργο.

Ήταν στο 27′ όταν σε μια κίνηση που έκανε κοντά στο καλάθι, ο σέντερ της Νίκαιας 2012 βρέθηκε πεσμένος στο παρκέ κρατώντας το γόνατό του. Αμέσως μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου, και από εκεί με ασθενοφόρο στο Νοσοκομείο.

Στα καθαρά αγωνιστικά ο Εθνικός αν και ξεκίνησε φουριόζος (16 – 4 στο 6′), δεν «καθάρισε» τον αγώνα, και έτσι οι φιλοξενούμενοι -που έπαιζαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για την παραμονή- πλησίασαν στο σκορ (21 – 20 στο 14′) και βρέθηκαν να προηγούνται μάλιστα στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου με 38 – 39 (στο 23′).

Οι αθλητές του Μπάμπη Σακάρη όμως αφυπνίστηκαν, και με τον Μαργαριτόπουλο να εκτελεί και την ομάδα να τρέχει σε κάθε ευκαιρία ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο στο +10 (55 – 45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά συνεχώς αυξανότανε για να καταλήξει στο τελικό +16 (71 – 55). Για τον αρκετά ομαδικό (17 ασίστ συνολικά) Εθνικό Λάρισας. κορυφαίος ήταν ο Μαργαριτόπουλος (19π., 6ρ.) και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χαχόπουλος (14π., 8ρ.) ενώ σημαντική δουλειά στην περιφέρεια έκανε ο Ζορμπάς.

Οι άνθρωποι του Εθνικού θέλουν να εκφράσουν τις θερμότερες ευχές στον αθλητή Γιώργο Μπελαλίδη για ταχεία ανάρρωση από τον νέο σοβαρό τραυματισμό του.